PrevenceVitamíny

TOP 10 nejlepších doplňků a vitamínů, které podporují zdraví kůže

Během péče o pleť máme tendenci zaměřovat se na dobrou volbu pleťového krému, na koupi séra, tonerů, zvlhčovačů apod., ale zapomínáme často na to, že zdraví naší pleti je ovlivněno také stravou a přísunem vitamínů. Důležité je tedy v tomto směru dbát na dostatek přísunu vitamínů zdravých pro pleť. Jaké vitamíny to jsou?

Role vitamínů

Vitamíny jsou naprosto zásadní pro udržení celkového zdraví organismu a hrají neodmyslitelnou úlohu ve zdraví pokožky. Bylo také prokázáno, že mnohé vitamíny mají skvělé vlastnosti podporující zdraví pokožky, ale také její elasticitu, snižují riziko vzniku celulitidy a strií.

TOP 10 doplňků a vitamínů podporujících zdraví kůže

  1. Kolagen
  2. Vitamín D
  3. Rybí olej
  4. Vývar
  5. Biotin
  6. Vitamin A
  7. Multivitaminy
  8. Vitamín C
  9. Kurkumin
  10. Vitamin E

Kolagen

Jako nejhojnější protein v těle hraje kolagen hlavní roli ve zdraví pokožky. Pravdou je, že s přibývajícím stářím se zásoby kolagenů snižují a dochází ke vzniku vrásek, povislé atd. Důležité je proto preventivně čistý kolagen do těla doplňovat, aby vaše pokožka zůstávala pružná a hladká. V tomto případě mohou pomoci doplňky stravy. Přírodním zdrojem kolagenu jsou například vejce, batáty, ryby, plody moře, vývar z kostí, spirulina či některé druhy zeleniny.

Vitamín D

Vitamin D hraje důležitou roli v mnoha aspektech zdraví a zdraví kůže není výjimkou. Jedná se o sluneční vitamín, jehož nejlepším zdrojem je pobyt na slunci. Stačí se denně vystavit slunečním paprskům alespoň na 15 minut. Dobrým zdrojem vitamínu D je však také losos, olej z tresčích jater či tuňák, tyto zdroje však potřebuje převážně jen přes zimu, kdy sluneční paprsky postrádáme.

Rybí olej

Rybí olej je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou typem zdravého tuku v krvi a mají silné protizánětlivé vlastnosti. Rybí olej je jedním z nejlepších doplňků stravy podporující zdravou pokožku díky obsahu omega-3. Preventivně také chrání před vznikem zánětů, tedy potencionálně i před rakovinou kůže.

Kostní vývar

Pravdou je, že vývar z kostí je jedním z nejlepších zdrojů kolagenu, který podporuje pružnost pokožky. Připravte si tedy občas vývar z kostí, který je bohatý i na stopové minerály a sloučeniny podporující zdraví.

Biotin

Biotin je ve vodě rozpustný vitamín B, který je známý jako jeden z nejdůležitějších vitamínů pro zdravé vlasy, kůži a nehty. Pravdou je, že tohoto vitamínu míváme často nedostatek, čímž může docházet ke ztrátě vlasů, vzniku vyrážky a dalších problémů. Ujistěte se proto, že vaše strava obsahuje dostatek potravin bohatých na biotin nebo ho zvolte v podobě doplňku stravy.

Vitamín A

Patří mezi nejznámější vitamíny, které souvisí se zdravým pokožky, chrání před vznikem akné a stárnutím pokožky. Dobrým zdrojem vitamínu A je například mrkve, špenát, kapusta, meruňky, zelí, brokolice, vaječný žloutek, rybí tuk, játra, třešně atd.

Multivitamin

Multivitamíny mohou být dobrým nástrojem k tomu, abyste do vašeho těla dostali komplex důležitých mikroživin, včetně vitamínů podporujících zdraví kůže, vitamínů pro pružnost pokožky, vitamínů pro suchou pokožku a další. Většina multivitamínů obsahuje kvalitní směs vitamínů, minerálů a dalších sloučenin podporujících zdraví, které pomáhají předcházet výživovým nedostatkům.

Vitamín C

Vitamín C je dobře známý pro své antioxidační vlastnosti a schopnost chránit před vlivem volných radikálů, aby zabránil poškození buněk a vlivu oxidativnímu stresu v těle. To není vše, je také jedním z nejlepších vitamínů podporující zdraví kůže, může také pomoci chránit před poškozením sluncem a stimulovat syntézu kolagenu, aby nedocházelo ke vzniku vrásek a pokožku byla stále hladkou a pružnou. Skvělým zdrojem vitamínu C jsou citrusové plody, ale také mnohé druhy zeleniny či zelí.

Kurkumin

Kurkumin je rostlinným pigmentem, který se získává z některých druhů rostlin, a to nejčastěji právě z kurkumy. Kurkumin má typicky žlutý odstín a mnoho zdravotních přínosů pro lidský organismus.

Vitamín E

Vitamín E se může pochlubit rozsáhlou historií a rolí důležitého vitamínu pro zdraví pokožky. Je více než 50 let v oblasti dermatologie široce používán. Stal se též základní přísadou kosmetiky a přidává se do výrobků pro péči o pleť. Výzkum ukazuje, že vitamín E pomáhá zabraňovat vlivu škodlivých volných radikálů na pleť a chrání zdraví pokožky, ale také vlasů.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button