JídloPrevence

Chia semínka a jejich zdravotní přínos pro váš organismus

Název chia pochází z mayského slova označující sílu. Pouze 28 gramů těchto semen denně vám poskytne denní dávku vitamínů a proteinů. Navíc jsou chia semínka vynikajícím zdrojem antioxidantů, které vás chrání před působením volných radikálů.

Skvělé proti cukrovce

Chia semena regulují hladinu cukru v krvi a jsou přírodní léčbou diabetu. Kromě toho mají také schopnost urychlit trávení.

Omega-3

Chia semínka jsou vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin, která jsou důležité pro zdraví mozku. Jsou prospěšná pro vaše zuby a kosti, jelikož obsahují velké procento vápníku.

Chia a hubnutí

Chia semínka jsou bohatá na mastné kyseliny a vlákninu. Pomáhají vám zhubnout a udržovat se v kondici. Chia semínka při styku s tekutinou zvětšují svůj objem tím, že se kolem nich vytvoří gelová vrstva, která přispívá k pocitu nasycení. Vláknina z chia semínek omezuje chutě svými sytícími vlastnosti. Dopřávejte si je zvlášť před jídlem. Semínka jsou bohatá na proteiny, které jsou stavební látkou pro tvorbu a udržení svalové hmoty. Bez bílkovin vytoužené postavy nikdy nedosáhnete.

Zdravý gel

Jednou z nejvýznamnějších vlastností chia semínek je tvorba gelu. Stačí semínko smíchat s vodou či vlhkou potravinou a vytvoří se kolem nich jemný gel, který v žaludku tvoří fyzickou bariéru před trávícími enzymy. Tím chia semínka přispívají k prodloužení intervalu přeměny sacharidů na jednoduché cukry.

Síla antioxidantů

Chia semínka obsahují kromě minerálů také vitamíny C a E a kyseliny skořicovou. Tyto vitamíny a kyseliny jsou důležitými antioxidanty, které chrání tělo před působením volných radikál. Díky tomu mají také protizánětlivé účinky, vzhledem k obsahu prospěšných antioxidantů. Pozitivně působí na zdraví pokožky, vlasů a nehtů.

Připravte si chia pudinkchia semínka

  • 200 ml rostlinného nápoje
  • 3 lžíce chia semínek
  • ½ banánu
  • lžička medu
  • čerstvé ovoce

Nejdříve banány rozmixujte s mlékem. Přidejte chia semínka a trochu doslaďte medem či agávovým sirup. Nechte přibližně 15 minut bobtnat. Chia semínka mají neskutečné hydrofilní vlastnosti a dokáží navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Můžete vyčkat i přes noc, ale pudink bude opravdu hustý. Následně ozdobte čerstvým ovocem a pochutnejte si na této zdravé dobrotě.

 Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button