PrevenceRady a tipyZdraví

Jak minimalizovat riziko vysokého krevního tlaku?

Přibližně dva miliony Čechů trpí vysokým krevním tlakem, ovšem čtvrtina z nich o tom nemá tušení. Vysoký krevní tlak (který lékaři označují jako hypertenze) může způsobit řadu smrtelných zdravotních problémů.

Celkově je krevní tlak definován jako „síla krve na cévní stěnu“– a nechat si změřit krevní tlak lékařem je jediný způsob, jak zjistit, zda váš krevní tlak je příliš vysoký. Vysoký krevní tlak podle obvykle nemá žádné varovné příznaky.

Měření krevního tlaku

Váš krevní tlak – který je měřen měřičem připojeným k nafukovací manžetě krevního tlaku, která se ovine kolem vaší paže a jemně se utáhne – má dvě různá čísla: váš systolický krevní tlak (tlak v tepnách, když vám bije srdce) a váš krevní tlak. diastolický krevní tlak (tlak uvnitř tepen, když je vaše srdce v klidu). Lékaři vám sdělí váš krevní tlak v tomto formátu: systolický krevní tlak nad diastolickým krevním tlakem (ideální je 120/80)

Riziko kouření

Například kouření není dobré pro váš krevní tlak (nebo, upřímně řečeno, nic jiného, co souvisí s vaším zdravím). Lidé, kteří kouří, mívají vysoký krevní tlak. Dalším faktorem životního stylu, který přispívá, je zvýšená hladina stresu. I když je vztah mezi vysokou úrovní stresu a vysokým krevním tlakem je stále zkoumán, vysoký stres může způsobit, že jednotlivci přejdou k návykům, jako je nadměrná konzumace alkoholu a špatná strava, a to jsou oni sami, rizikové faktory. Jinými slovy, pokud jste méně vystresovaní, je pravděpodobnější, že uděláte lepší rozhodnutí, která vám pomohou udržet krevní tlak ve zdravém rozmezí.

krevni tlak-lekar

Krevní tlak a dieta

Výběr stravy může také ovlivnit váš krevní tlak, stejně jako příjem soli, který může u některých lidí přispívat k hypertenzi. Při snižování krevního tlaku je také užitečné dodržovat zdravou stravu, mít dostatek fyzického cvičení a nepít nadměrně alkohol, protože tyto postupy vám mohou pomoci řídit váhu, protože vyšší hmotnost je také rizikovým faktorem vysokého krevního tlaku.

Nekontrolovatelné faktory

Bohužel existují některé rizikové faktory, které jsou nekontrolovatelné, jako je stárnutí a genetika. Pokud se vysoký krevní tlak vyskytuje ve vaší rodině, je důležité se ujistit, že věnujete zvýšenou pozornost výše uvedeným faktorům životního stylu, protože jste již ohroženi bez závislosti na cigaretách.

Hlavní jídlo s sebou? I když ne všechny příčiny vysokého krevního tlaku máte pod kontrolou, stále existuje mnoho způsobů, jak riziko snížit, včetně abstinence od kouření cigaret, udržování zdravé hmotnosti a střídmého pití alkoholu. Stejně důležité: Ujistěte se, že váš krevní tlak pravidelně kontroluje váš lékař, abyste měli jistotu, že jej budete mít pod kontrolou.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button