Rady a tipyZdraví

Ájurvédská masáž chodidel

O ájurvédské medicíně neboli ájurvédě jsme již několikrát psali, a pokud někteří z vás ještě nevědí, o co se jedná, seznamte se s indickou tradiční medicínou. Stejně, jako jsme my zvyklí na určité rutinní záležitosti (čištění zubů, koupel, cvičení, stravování) i ájurvéda doporučuje určité aktivity provádět s jistou pravidelností. Každodenními záležitosti se konkrétně zabývá Din Charya, která spadá pod hlavičku tohoto indického léčitelství. A mezi jednu doporučenou činnost patří také masáž chodidel neboli Pada Abhyangam.

Masáž chodidel

Existuje několik technik, jak masírovat a manipulovat s nohami. Dnes se zaměříme na ten nejjednodušší způsob, který je vhodný praktikovat denně. Jako masážní olej je vhodné například domácí ghí (jedná se o přepuštěné máslo), sezamový olej, hořčičný olej, olivový olej, kokosový olej, nebo jakýkoliv jiný relaxační olej.

Postup masáže

Pár kapek vámi zvoleného oleje naneste na chodidla. Jako pomocník vám poslouží cokoliv s hladkým povrchem (nejlépe kovové misky). Tento předmět postavte na pevný povrch a chodidly o něj jemně třete. Pohybujte jimi krouživými pohyby v obou směrech. Každému chodidlu je vhodné se věnovat 3-10 minut. Jakmile dokončíte masáž, chodidla si umyjte teplou vodou. Tento postup můžete praktikovat kdykoliv během dne, nejefektivnější je však těsně před spaním.

Výhody pravidelné masáže

Pravidelná masáž chodidel s sebou přináší tyto výhody:

 • Zmírňuje úzkostné stavy.
 • Navozuje pocity uvolnění.
 • Přináší zdravý spánek.
 • Uvolňuje stres a napětí.
 • Zlepšuje krevní oběh.
 • Omlazuje celé tělo.
 • Zlepšuje trávení.
 • Odstraňuje bolest chodidel a nohou.
 • Zlepšuje zrak.
 • Obnovuje mládí a vitalitu.
 • Vyživuje vlasové folikuly.

Možná se ptáte, jak obyčejná masáž může pomoci i s růstem vlasů. Je to prosté. Na chodidlech se nachází nejvíce nervových zakončení, tedy akupunkturních bodů, které ovlivňují funkci celého těla. Budete-li pravidelně masírovat chodidla a tedy aktivovat tyto body, zlepšíte celkový stav vašeho organismu.

Pokud máte diagnostikované jakékoliv onemocnění, měli byste si o pravidelném masírování nejdříve pohovořit se svým ošetřujícím lékařem.

Zahrňte masáž chodidel do své denní rutiny.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button