Zdraví

Pálení žáhy v těhotenství

 Objeví-li se potíže s pyrózou v průběhu těhotenství, nejedná se o nijak výjimečnou situaci. Pálením žáhy trpí až polovina těhotných žen, a to především v pokročilejší fázi těhotenství. Důvody vzniku této poruchy jsou v tomto období dvojí:

  1. v důsledku hormonálních změn se snižuje napětí stěn trávicího traktu a tím se oslabuje funkce svěrače mezi jícnem a žaludkem
  2. zvětšující se děloha tlačí na žaludek, čímž ho posunuje výše, a střeva, což způsobuje nejen pálení žáhy, ale také zácpu, která se u těhotných žen objevuje rovněž velice často

Z výše zmíněných údajů je patrné, že pálením žáhy v průběhu těhotenství se není třeba nijak zvlášť znepokojovat, protože se jedná o poměrně běžný jev. Postup ke zmírnění příznaků je u těhotných žen prakticky totožný jako u ostatních osob, avšak využití léků proti pálení žáhy se doporučuje pouze ve velmi nutných případech a výhradně pouze po konzultaci s lékařem!

 Nastávajícím matkám se kromě zásad zdravé životosprávy doporučuje dodržovat ještě tato pravidla:

  • nelehat si po jídle, ale počkat hodinu až dvě, a ležet s podloženou horní polovinou těla, ne zcela rovně
  • vyhnout se nápojům a jídlům, které pálení žáhy podporují (čokoláda, mentol, máta, rajčata, papriky, citrusové plody a džusy, sladká kynutá jídla, kořeněná a mastná jídla, káva, sycené nápoje)
  • snažit se udržet nárůst váhy v těhotenství v rozumných mezích
  • nezvedat těžké předměty a nepředklánět se

Veškeré problémy s pálením žáhy spojené pak ve většině případů odezní samovolně bezprostředně po porodu. Pokud ovšem existuje jakýkoliv důvod k pochybnostem o tom, zda je výskyt pyrózy v daném případě opravdu pouze doprovodným jevem těhotenství, je dobré neváhat a poradit se s lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button