PrevenceRady a tipyVitamínyZdraví

4 tipy, jak si udržet zdraví během zimních měsíců

Během zimních měsíců má mnoho lidí sklon k nachlazení nebo k jiným respiračním onemocněním. Onemocnění často zasahuje do sportovních cílů, práce a společenského života.

Silný imunitní systém vám může pomoci bojovat s nemocí dříve, než zaútočí. Jak tedy můžete přirozeně posílit svůj imunitní systém, abyste si udrželi to nejlepší?

Jezte zdravou stravu

Strava složená převážně z rostlinných potravin může přirozeně posílit váš imunitní systém.

Ovoce, zelenina, ořechy, semena a luštěniny jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které posílí obranyschopnost vašeho těla proti cizím vetřelcům, jako jsou bakterie a viry.

Antioxidanty obsažené v těchto potravinách mají protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají bojovat proti volným radikálům.

Volné radikály jsou nestabilní atomy, které mohou poškodit buňky, způsobit onemocnění a stárnutí. Když se v těle hromadí příliš mnoho volných radikálů, dochází ke zvýšenému zánětu, takže jste náchylnější k infekcím a dalším zdravotním stavům, jako jsou srdeční choroby, Alzheimerova choroba a rakovina.

Tyto celistvé, rostlinné potraviny mají také vysoký obsah vlákniny, která podporuje zdravý střevní mikrobiom. Vláknina v těchto potravinách je prebiotika a slouží jako potrava pro probiotika ve střevech. Zdravý střevní mikrobiom úzce souvisí s imunitní funkcí.

A konečně, mnoho ovoce a zeleniny má vysoký obsah vitaminu C, který může pomoci předejít nebo zkrátit délku běžného nachlazení.

Dodržujte správnou spánkovou hygienu

Schopnost vašeho těla bránit se nemocem a kvalita spánku spolu úzce souvisí. Lidé, kteří nespí dostatečně nebo nespí dobře, častěji onemocní.

Dostatek spánku a kvalitní spánek může zvýšit sílu vašeho imunitního systému. Dospělí potřebují alespoň 7 hodin spánku za noc, zatímco teenageři potřebují kolem 8-10 hodin.

Pokud zjistíte, že máte potíže s usínáním nebo udržením spánku, možná budete chtít změnit svůj noční režim.

Zkuste vypnout elektroniku alespoň hodinu před spaním. Modré světlo z televizorů, telefonů a tabletů může narušit cirkadiánní rytmus vašeho těla. Mezi další věci, které mohou zlepšit váš spánek, patří používání spánkové masky k zatemnění místnosti, nastavení před spaním každou noc a každodenní cvičení.

spanek-zena

Jezte zdravé tuky


Omega-3 mastné kyseliny mají silné protizánětlivé vlastnosti. Tyto mastné kyseliny působí na snížení chronického zánětu v těle, který může narušit schopnost těla bojovat s vnějšími patogeny.

Zatímco zánět je normální reakcí těla na stres nebo zranění, chronický zánět může časem oslabit váš imunitní systém.

Zahrnutí zdravých tuků do vaší stravy může snížit zánět a podpořit imunitní funkce.

Pijte dostatek tekutin

Zůstat hydratovaný vás sice neochrání před nemocí, ale dostatečná hydratace je důležitá pro vaše celkové zdraví.

Když jste dehydrovaní, můžete mít bolesti hlavy a negativně to ovlivňuje vaši náladu, fyzickou výkonnost a schopnost soustředit se. Dehydratace také ovlivňuje trávení, činnost srdce a ledvin. Tyto problémy mohou zvýšit vaše riziko infekce.

Abyste zůstali dostatečně hydratovaní, pijte během dne dostatek tekutin. Zda jste hydratovaní, poznáte, když je vaše moč světle žlutá nebo čirá. Přestože se do vašeho příjmu započítávají všechny tekutiny, doporučuje se voda, protože neobsahuje žádné kalorie, přidané cukry ani přísady.

Pokud je to možné, omezte džusy a jiné slazené nápoje a pijte hodně vody. Pokud jste fyzicky aktivní kvůli práci nebo intenzivně cvičíte, možná budete potřebovat více tekutin s elektrolyty.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button