PrevencePřírodní léčba

Objevte přínosy zlatavého mléka pro vaše zdraví

Zlaté mléko je ajurvédský nápoj, který obsahuje jednu z nejmodernějších ingrediencí – kurkumu. Pochází z Indie, kde se mu nazývá poměrně složitým tropickým názvem „haldi ka doodh“.

Vlastní totiž exotickou chuť a často se používá k léčbě nachlazení a bolestí v krku. Pokud ho pijete teplé na noc, pomáhá navozovat klidný spánek.

Mimo základní verze se objevují ještě jiné, neméně populární

Můžete přidat koření jako skořici, hřebíček, vanilku, kardamom, muškátový oříšek či zázvor. Dá se dochutit i medem nebo agávovým či javorovým sirupem. Další varianta je vhodná pro vegany – zde se mléko nahrazuje rostlinným základem v podobě mandlí, ořechů, ovesných vloček nebo kokosu. Kromě kurkumy zlaté mléko obohaťte třeba ještě medem, skořicí a vanilkou.

Výhody zlatého mléka

Existuje mnoho výhod, které se připisují zejména kurkumě, ale účinek mají i další složky, např. zázvor a skořice.

Zlepšuje funkci mozku a paměť

Kurkumin – účinná složka v kurkumě, spouští v mozku neurotrofickou látku, která podporuje tvorbu nových spojení a růst buněk. Tato skutečnost snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Současně nízká hladina abrinurinu (proteinu BDNF), naopak riziko vzniku tohoto onemocnění zvyšuje. Uvádí to i jedna studie provedená v italském Miláně.

Skořice by zase mohla zabránit Parkinsonově chorobě, což je zatím pro lidi ve výzkumné fázi, zatím to takto bylo prokázané u zvířat, totéž u zázvoru, který údajně poskytuje mozku zlepšení paměti a rychlejší reakce.

Bojuje proti oxidačnímu stresu

Antioxidanty ve zlatém mléce snižují riziko onemocnění a infekce. Skořice, kurkuma a zázvor mají protizánětlivé vlastnosti. Tento charakter jim propůjčuje snížit riziko nemocí jako např. metabolický syndrom, srdeční choroby a zákeřnou rakovinu.

Ukázalo se, že kurkumin má větší protizánětlivou účinnost, než nesteroidní antirevmatika na této bázi. A užívání nejméně 6 gramů skořice každý den na lačno je spojeno se snížením hladiny cukru v krvi až o 29 %, zázvor má tuto schopnost také, i když nižší, tam je to cca o 12 %.

Zmírňuje depresi

Kurkumin má příznivé účinky na náladu lidí, což tlumí příznaky deprese. Podle indické teorie vlastní kurkumin podobné účinky jako léky užívané při afektivní poruše. Extrakt z kurkumy slouží jako antidepresivum, ale je potřeba provést více studií. Mezi další účinky patří také zlepšení imunitního systému a trávení.

Jak na tento zázračný elixír?

Mléko připravíte snadno, stačí rozpustit 1 čajovou lžičku prášku kurkumy se 2 šálky mléka, 1 čajovou lžičkou medu, javorového sirupu nebo agávového sirupu a 1 kávové lžičky koření podle chuti (skořice, vanilka, muškátový oříšek, kardamom, hřebíček, zázvor).

Mléko však musíte zahřát, nikoliv vařit. Do teplého mléka dejte koření a dobře promíchejte, udržujte ještě chvíli na středním ohni po dobu 3 – 5 minut, aniž by došlo k bodu varu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button