PrevenceZdraví

Zázvor účinně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, ale i mnohem víc!

Zázvor je oblíbený především pro své zahřívací účinky přes zimu, ale i přes letní období, kdy chceme zhubnout kila navíc. Zázvor má však také jedinečnou chuť a využití především v asijské kuchyni. Jaké zdravotní přínosy však přináší lidskému organismu?

Protizánětlivý zázvor

Zázvor má silné protizánětlivé vlastnosti a působí jako silný antioxidant, obsahuje gingerol, paradol a zingeron. Začlenit ho můžete do svého jídelníčku velmi snadno, ať už v podobě čerstvého, sušeného či v podobě kapslí. Ze zázvoru si můžete připravit limonádu, čaj, ale přidat jej také do smoothie. Dopřávejte si ho pravidelně a dbejte tak o zdraví vašeho organismu.

Nutriční hodnoty

100 g syrového zázvoru obsahuje přibližně:

  • 80 kalorií
  • 17,8 gramů uhlohydrátů
  • 1,8 gramů bílkovin
  • 0,7 gramu tuku
  • 2 g vlákniny
  • 415 miligramů draslíku (12 procent DD)
  • 0,2 miligramů mědi (11 procent DD)
  • 0,2 miligramu manganu (11 procent DD)
  • 43 miligramů hořčíku (11 procent DD)
  • 5 miligramů vitaminu C (8 procent DD)

Pomáhá při nevolnostech

V historii byl zázvor používán jako přírodní lék na mořskou nemoc. Zázvor je známý svou schopností tlumit projevy nevolnosti. Užívat jej mohou těhotné ženy či osoby, kterým se dělá špatně v dopravním prostředcích. Sbalte si sebou do tašky na cesty zázvorové bonbony.

Chrání před vznikem žaludečních vředů

Zázvor má celkově dobrý vliv na trávicí trakt. Chrání též před vznikem žaludečních vředů, které doprovází příznaky jako je poruchy trávení, pálení žáhy, bolesti břicha apod.

Při menstruačních bolestech

Vedlejší účinky při menstruaci, jako jsou křeče a nepříjemná bolest, vám pomůže zmírnit zázvor. Studie zveřejněná ve  Journal of Alternative and Complementary Medicine ukázala, že zázvor redukuje menstruační bolest tak účinně podobně jako léky na bolest, jako je ibuprofen či kyselina mefanamová.

Chrání před vznikem rakoviny

Jedním z nejpůsobivějších přínosů zázvoru jsou jeho protirakovinné vlastnosti, díky přítomnosti silné směsi nazývané 6-gingerol. Studie ukazují, že zázvor a jeho složky mohou být účinné při blokování růstu a vývoje rakovinných buněk u rakoviny vaječníků, pankreatu a prostaty.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi sebou může přinést mnoho negativních příznaků, od častého močení až po bolest hlavy (včetně migrény) a zvýšené žíznivosti. Pokud není včas léčena, může dokonce způsobit vážnější problémy, jako je poškození nervů a zhoršení hojení ran. Výzkum ukazuje, že zázvor pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, aby se zabránilo těmto závažným vedlejším účinkům.

Zmírňuje bolesti kloubů a svalů

Vzhledem k protizánětlivým schopnostem zázvoru je vhodné ho přidat do jídelníčku, pokud vás trápí bolesti svalů či artritida.

Účinně snižuje hladinu cholesterolu

Cholesterol je nezbytný pro celkové zdraví organismu. Vysoká hladina cholesterolu však může být rizikovou a zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Jedním z nejlepších přínosů zázvoru je právě to, že dokáže přirozeně snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů a tím snižuje riziko vzniku srdečního onemocnění.

Zlepšuje funkce mozku

Neurodegenerativní stavy, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, jsou spojeny s oxidačním stresem a chronickým zánětem v mozku. Díky své bohatosti na antioxidanty a silným protizánětlivým vlastnostem hraje zázvor důležitou roli ve zdraví vašeho mozku.

Blokuje bakteriální infekce

Zázvor účinně bojuje proti bakteriálním infekcím. Oceníte ho především při onemocnění močových cest či bronchitidě.

Podporuje správné trávení

Zázvor má i skvělou schopnost, která se týká podpory správného trávení a pomáhá předcházet trávicím problémům (bolest břicha, pálení žáhy, plynatost).

Rychlejší hubnutí

Díky schopnostem zahřívat organismus a zrychlovat metabolismus, vám zázvor pomůže zhubnout přebytečná kila. Je přírodní podporou hubnutí, která také dodává déle pocit sytosti.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button