OstatníPrevence

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, jestli to nepřeháníte se cvičením

Na svém cíli pracujete už měsíce a až doposud šlo vše jako po másle. Měli jste dostatek energie, cítili se silní a měli vše pod kontrolou. A pak z ničeho nic, jako kdybyste narazili do zdi. Najednou nemáte z cvičení žádný požitek a vyčerpává vás. Je možné, že to přeháníte.

Přílišné cvičení uvolňuje stresový hormon kortizol, který zvyšuje naše chutě, přírůstek hmotnosti a adrenalin. Tento problém mají často například běžci, vzpěrači, ale také jogíni. Objevuje se, když množství a intenzita cvičení překročí únosnou mez. Tito lidé najednou přestanou zaznamenávat pokrok a naopak mohou začít ztrácet na síle a kondici.

Jak poznáte, že jste přestřelili?

Možná si myslíte, že přemíru cvičení poznáte, ale ne vždy je to tak zřejmé. Aby vaše energie nestagnovala a stále jste se cítili po tréninku dobře, měli byste se snažit co nejdříve rozpoznat znaky ohlašující fakt, že to trochu přeháníte. Zde jsou některé z nich:

  • Vaše tělo je dlouho ztuhlé a bolavé
  • Nemáte pro cvičení dostatečnou motivaci
  • Vaše výkony se nezlepšují
  • Jste podráždění a vystresovaní
  • Nemáte chuť na sex
  • Příliš mnoho spíte nebo máte problémy s usínáním
  • Ztrácíte chuť k jídlu nebo máte nezdravé chutě
  • Jste smutní, unavení a bez nálady
  • Cítíte se kvůli neefektivnosti cvičení frustrovaní

Jestliže máte podezření, že jste to přehnali, zde je několik způsobů, jak se vrátit na „správnou“ cestu.

Přepracujte svůj tréninkový program

Každodenní náročné cvičení je extrémně náročné na klouby, svaly i nervový systém. Možná se krátkodobě radujete z vypracovaného břicha, ale dlouhodobě možná své tělo přetěžujete a zvyšujete hladinu kortizolu. Dobrý program zahrnuje i čas na jednodušší pohyb, jako je plavání, chůze, lehký joggingk, jízda na kole nebo jóga.

Dostatek spánku

Spánek je nejdůležitějším nástrojem pro regeneraci těla, čili se ujistěte, že spíte každou noc alespoň 8 hodin. Pokud tak neučiníte, každý další trénink vás bude čím dál víc zatěžovat.

Hydratace

Naše tělo je složeno z 80 % z vody, kde existuje silná vazba mezi dehydratací a obtížným zotavováním po sportu. Hydratace je důležitá pro správnou regulaci tělesné teploty, pro svalové i srdeční funkce. Výzkumy poukazují na to, že i 2% hydratační deficit snižuje svalovou sílu a výkon, protože vede k poklesu objemu plazmy, načež buňky nemají adekvátní výživu.

Dostatek zeleniny

Také výživa může způsobit obrovské rozdíly ve vašem výkonu. Popularita vegetariánské stravy je v současné době poháněna úspěšnými příběhy vegetariánských sportovců, z nichž se stali mistři světa. Dobrou zprávou je, že i rostliny nám mohou poskytnout dostatek bílkovin, například ořechy, fazole, hrách a další.

Konzumujte ovoce bohaté na antioxidanty, jako jsou jahody, kiwi, ananas a granátové jablko, které urychlují eliminaci odpadních látek, snižují záněty v těle, podporují enzymatické funkce a obnovují celulární aktivity pro rychlejší hojení a regeneraci. Konzumace zeleniny bohaté na živiny, jako je květák, křehká a listová zelenina, brokolice, zelí a další, vám také při regeneraci pomohou.

Meditujte

Každým rokem přináší další studie důkazy o tom, jak meditace pozitivně ovlivňuje fyzické, emocionální i psychické zdraví. Meditace nebo dokonce jen hluboké dýchání je vynikajícím způsobem, jak snížit hladinu stresu a tím i pravděpodobnost únavy svalové a nervové soustavy. Pravidelné meditace nás navíc spojují s našimi vnitřními silami a zlepšují naši intuici.

Možná se vám zdá, že meditace je nudná. Naštěstí existují stovky knih, které poskytují jasné a praktické pokyny o tom, jak si vybudovat určitý řád a zvyk. Vše, co potřebujete, je pár minut denně a otevřená mysl.

Zkoušejte

Různé uvolňovací terapie, kryoterapie, infračervené sauny, masáže bylinnými oleji a další postupy patří mezi nové myšlenky, s nimiž se experimentuje v mnoha částech světa. Vyzkoušejte je a vyberte si ty, které pro vás fungují nejlépe.

A nesnažte se „kopírovat“ cvičební plán někoho jiného. Co funguje u jednoho, může být pro druhého zničující. Milujte své tělo a pečujte o něj. Ono se vám s láskou odvděčí.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button