Prevence

Posilte své zdraví tancem aneb 4 důvody, proč je pro váš organismus tanec zdravý

Obáváte se tance? Bojíte se, že se ztrapníte a máte pocit, že neumíte ovládat své tělo? V tomto článku vám ukážeme, že není důležité, jak tančíte, ale že si tanec dopřáváte. Pro vaše tělo je tanec velmi přínosný, a to nejen pro to, že vás udržuje v kondici, ale tancem pečujete i o svůj mozek. Zvláště pro seniory je tanec velmi přínosný, jelikož jejich kognitivní funkce se s přibývajícím věkem zhoršují. 

Proč je pro vás tanec přínosný?

Studie, které zúčastnilo 174 zdravých osob ve věku od 60 do 70 let, kteří neměli žádné kognitivní problémy, se zaměřila na tanec a jeho přínos pro tělo. Většina z účastněných osob byla stále aktivní, ale většinu jejich denního času seděli. Skupina se skládala z mužů i žen a byli podrobeny testu, který zkoumal jejich mentální schopnosti a aerobní způsobilost. Následně byli účastníci rozděleni do různých skupin a byli podrobeni cvičení a tanečnímu tréninku, kde se učili různé choreografie. Každá skupina se scházela třikrát týdně na jednu hodinu. Po půl roce se skupiny znovu podrobily testům. Výsledky byly překvapivé. Se stářím náš mozek ochabuje, používáme ho čím dál tím méně. Všechny skupiny po půl roce tréninku splnily testy mnohem lépe než na začátku jejich cesty. Došlo ke zlepšení fyzických i kognitivních výkonů. Tanec vás nutí zapamatovat si kroky, učit se choreografii a být v kontaktu s druhými lidmi, má na váš mozek pozitivní účinky.

Proč si dopřávat pravidelný tanec?

Posilujte tělesné zdraví

Pravidelný tanec zlepšuje celkovou fyzickou kondici. Při tanci zapojujete celé tělo, nejenže tancujete, ale také prožíváte. V tanci je důležitý také sociální aspekt, tedy kontakt s druhými lidmi, kteří vás nabíjí energií a přináší radost. A nemyslete si, že by nebyl tanec náročný. Taneční hodina, zvláště pokud jde o rychlejší choreografie, může být velmi náročná.

Rozvoj kognitivních funkcí

Podle mnohých studií je učení daných kroků pro tanec důležité pro rozvoj kognitivních funkcí. Studie a výzkumy jsou prováděny ve spolupráci se seniory, jelikož u těch dochází k poklesu kognitivních funkcí a ztrátě paměti. Po pravidelných tanečních hodinách dochází ke zlepšení rovnováhy, motorické koordinace a také držení těla. Zlepšuje se také schopnost zpracovávat náročnější duševní úkony.

Tanec a Parkinsonova choroba

Tanec je velmi důležitý pro nemocné Parkinsonovou chorobou, jelikož jim pomáhá korigovat a udržovat v kondici jejich motorické dovednosti. Vyzkoušejte i vy tanec jako prevenci proti tomuto onemocnění.

Podpora celkového zdraví

Pokud trpíte metabolickým syndromem, tedy poruchou, která může kombinovat nepříjemné zdravotní problémy, jako je například obezita, vysokou hladiny triglyceridů, vysokou hladinu krevního cukru, vysoký krevní tlak nebo nízkou hladinu HDL, tedy dobrého cholesterolu, zkuste si pořídit pohodlné taneční boty a vyrazit na parket. U seniorů dochází po pravidelných hodinách tance ke zlepšení slovní plynulosti, rozpoznávání významu slov, ke zlepšení kognitivních výkonů a přívětivé socializaci.

Tancujte!

Tanec je navíc zcela bezpečným cvičením, pokud se vyhnete modernějším stylům, ke kterému potřebujete jen své tělo a nadšení do tance. Záleží jen na vás, jaký typ tance si vyberete. Díky tanci podpoříte nejen své fyzické zdraví, ale i kognitivní funkce. Zkuste taneční hodiny pro začátečníky nebo tancujte s partnerem doma. Není nic, co by vám v tancování bránilo.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button