JídloKrásaPrevenceZdraví

Vitamín B12: co se děje s vaším tělem, když ho máte nedostatek

O vitamínu B12 víme, že jeho nedostatek může vést k řadě problémů. Jsou látky, které jeho počet snižují a typ stravy, ve kterém tento vitamín chybí. Pojďme se dnes podívat, kde se přirozeně tento vitamín nachází, jak poznáme, že nám chybí, a kdy bychom ho měli doplňovat uměle.

Proč je vitamín B12 důležitý

Hlavním úkolem vitamínů skupiny B je normalizovat produkci energie pomocí správného zpracování sacharidů, tuků a bílkovin. Konkrétně B12 je hlavním činitelem pro zdravý nervový systém a pro přenos genetického materiálů. Spolupracuje s vitamínem B9, nebo kyselinou listovou na tvorbě červených krvinek a s B6 na udržení optimální hranice homocysteinu (při jeho vysoké hladině hrozí riziko onemocnění srdeční chorobou).

Kde získat vitamín B12

Vzhledem k tomu, že vitamín B12 není přirozeně tvořen v lidském organismu, je potřebné ho v pravidelných dávkách do těla doplňovat. B12 se vytváří pouze v trávicím traktu živočichů a přirozeně se vyskytuje v rybách, masu, vejci a mléku. Také ho najdeme v kvasících produktech. Největším nedostatkem tohoto vitamínu trpí lidé, kteří preferují veganskou stravu (odmítají všechny živočišné produkty), a proto ho musí doplňovat uměle.

Jaký je optimální příjem vitamínu B12

Měli byste vědět, že doporučený denní příjem vitamínu B12 se pohybuje v rozmezí 0,5–3,0 μg. U dětí do jednoho roku je hranice 0,4–0,5 μg, za to těhotné a kojící ženy by neměly spadnout pod hodnotu 1,0 μg.

Vitamín B12 se přirozeně vyskytuje v mléku, vejci, hovězím masu, rybách a kvasnicích.

Jaké skupiny bývají rizikové?

Vegani a vegetariáni

Jak jsme již výše zmínili, častým deficitem trpí vegani, ale i vegetariáni. Abychom osvětlili rozdíl mezi těmito dvěma skupinami, vegani odmítají jakoukoliv živočišnou stravu, zatímco vegetariáni odmítají pouze maso. Mohlo by se zdát, že vegetariáni nemohou být ohroženou skupinou, ovšem deficitem trpí také. Tyto dvě skupiny by vitamín B12 měli doplňovat uměle. Pozor si dejte jen na doplňky stravy typu chlorela a spirulina. Mnoho výrobců slibuje vysoký přísun tohoto vitamínu, ovšem ten nemůže být jasně prokazatelný. V důsledku úpravy a skladování se snadno vitamín zničí, a proto se může stát, že zrovna v tom vašem není ani památky po vitamínu B12 (jak prokázaly laboratorní testy).

Lidé po chirurgickém zákroku

Nedostatek vitamínu B12 bývá často zaznamenán u lidí, kteří prošli chirurgických zákrokem, především v oblasti žaludku a tenkého střeva. To je totiž místo, kde dochází ke vstřebávání živin, mezi které patří právě i tento vitamín. Podobně na tom jsou také lidé, kteří trpí onemocnění žaludku a střev, konkrétně vředy, nebo refluxní chorobou jícnu. Proto pokud jste podstoupili podobný zákrok, domluvte se se svým ošetřujícím lékařem na doplňcích, které vitamín udrží v hladině.

Časté pití alkoholu

Nedostatek vitamínu B12 bývá spojen s nadměrným pitím alkoholu. Čím těžší alkoholismus u pacienta je, nebo čím vyšší poškození jater, tím menší bude hladina vstřebaného vitamínu ze stravy.

Stáří

Posledním bodem, který studie prokázaly jako rizikový, je stáří. Odhaduje se, že 20% lidí nad 60 let se často nachází na hranici deficitu vitamínu B12. Tento jev je způsoben sníženou sekrecí žaludečních šťáv a tedy i sníženou trávicí a vstřebávací funkcí. Osoby starší 50 let by měly podstoupit pravidelné kontroly, aby se včas zjištilo, zda nejsou jedni z nich. Při hlubokém nedostatku tohoto vitamínu může docházet k mozkovým poruchám a srdečním onemocněním.

Nedostatek vitamínu B12 – jak ho poznám

Tělo nemusí vykazovat žádné známky i několik let, i když trpí hlubokých nedostatkem vitamínu B12. Zlom nastane tehdy, začnou-li se projevovat různé psychické potíže od úzkosti, psychózy, deprese až po ztrátu paměti, či demenci. Vyvolat může také anémii, která je spojena s potíži s dýcháním při námaze, únavou, otoky a častým močením. Deficit B12 postihuje i zažívací trakt trpící nevolností, zvracením, pálení žáhy, nadýmáním a plynatostí, zácpou a průjmem. Posledním bodem, který je nejvíce viditelný, jsou problémy s pletí, vlasy a nehty. Projevuje se hyperpigmentací a akné.

Trpíte-li určitým výše uvedeným problémem, jste-li v rizikové skupině, nebo jen chcete předejít rizikům, zařaďte do jídelníčku potraviny obohacené o B12. Nejste-li si jistí se správným příjmem, pojistěte si to doplňky stravy, nebo injekcí, která vás zásobí B12 na celý rok.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button