Přírodní léčbaRady a tipyZdraví

Jaké výhody skrývá himalájská solná lampa pro vaše zdraví

Himalájská solná lampa je krásným dekorativním prvkem, který oceníte především ve chvílích, kdy padne tma. Přináší velmi příjemné osvětlení, které není nijak ostré a sama solná lampa vypadá opravdu krásně. Kromě toho, že solná lampa dobře vypadá, přináší i řadu zdravotních výhod.

Himalájská sůl

Himalájská sůl i solné lampy pochází z pákistánského Pandžábu. Obsahují jen malé množství železa, proto je jejich barva růžová. Koncentrace soli poblíž Khewry v Pandžábu byla objevena dokonce již v roce 326 př. n. l. V této době procházeli zemí jednotky vedené Alexandrem Velikým, přičemž koně těchto jednotek se pustili do olizování skal.

Solná lampa

Solná lampa je ve skutečnosti pevným blokem himalájské soli, která bývá ručně vyřezávána a poskytuje zdravotní výhody. Její barva by se měla pohybovat od světle růžové až po více narůžovělou s různými odstíny oranžové v důsledku koncentrace minerálů. Do solného bloku se umísťuje žárovka, která vydává teplo a světlo. Bez působení tepla není solná lampa příliš přínosnou a jedná se jen o blok soli.

solná lampa

Jak to funguje?

Sůl je hydroskopická, což znamená, že přitahuje molekuly vody. I himalájská solná lampa přitahuje molekuly vody. Tato „vodní pára“, kterou vstřebává z okolí, nese také znečišťující látky v ovzduší, jako jsou plísně, bakterie a alergeny. Jakmile se vodní pára dostane do kontaktu se solnou lampou, zůstávají tyto látky uvězněny v soli. Jelikož je lampa zahřívána a sůl vysychá, může v tomto cyklu přitahování par a zbavování vás rizikových látek pokračovat dále. Přínos se však týká nejen čištění vzduchu, ale také uklidňujících účinků, které na organismus lampa má. Působí totiž na uklidnění organismu. Její účinky jsou tedy antibakteriální, protizánětlivé, odstraňuje patogeny a působí terapeuticky.

Zdravotní výhody

Čistý vzduch

Velkou výhodou je již zmíněné čištění vzduchu. Jedná se o přírodní čističku vzduchu. Himalájské lampy zbavují ovzduší bakterií, plísní a patogenů. Díky tomu také snižují riziko vzniku alergií.

Astma a alergie

Himalájská sůl se často používá v inhalátorech, které přináší úlevu astmatikům a alergikům. Solná lampa je pro ně také dobrou volbou, i pro osoby s obstrukční plicní chorobou. Jedná se o degenerativní onemocnění a solná lampa by mohla přinést zmírnění příznaků tohoto onemocnění a tedy i snazší dýchání. Vhodnou variantou jsou i solné jeskyně, které snižují riziko výskytu respiračních problémů.

Zmírňuje pocity úzkosti

Solné lampy mají příznivý vliv i na naši psychiku. Přináší do vašeho domova tzv. barevnou terapii, která uklidňuje a navozuje příjemné pocity. Zbavuje vás tak stresu a pocitů úzkosti. Povzbuzují relaxační atmosféru a uklidňují.

Falešná vs. pravá

A jak rozeznáte falešnou solnou lampu od té pravé? Se solnými lampami se setkáte v mnoha obchodech, vždy se však nemusí jednat o pravou himalájskou solnou lampu. Poznáte to však podle některých ukazatelů.

Jasnost světla a barva: Pokud solná lampa svítí příliš jasným světlem, něco není v pořádku. Díky obsahu četných minerálů a zbarvení do růžové, by měla vydávat světlo tlumené, navíc v nepravidelným intervalech, což způsobuje zbarvení lampy. Světlo by mělo být narůžovělé s lehkými oranžovými odstíny, určitě ne bíle zbarvená.

Původ: Pravá himalájská solná lampa bude pocházet z Kewry v Pákistánu, kde je jediný zdroj pravé růžové soli. Ptejte se tedy po původu solné lampy. Měl u ní být uveden Pákistán.

Vlhkost: Jelikož by měla sůl absorbovat vodu, pokud solnou lampu položíte do vlhkého prostředí, orosí se. Pokud to vaše lampa nedělá, někde bude problém.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/isavoch/22768786953 , https://www.flickr.com/photos/sigusr0/1460437558

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button