PrevenceRady a tipyZdraví

Snižte stres: Proč je odpočinek tak důležitý pro zdraví

Odškrtávání věcí ze seznamu úkolů je velmi produktivní. Spánek, odpočinek nebo odpočinkový den však často vůbec neřadíme mezi produktivní. Ve skutečnosti mnoho lidí považuje „odpočinek“ za synonymum „lenosti“. Ale myšlení na odpočinek v tomto negativním kontextu může ve skutečnosti vést k nižší produktivitě – ať už v práci, zdraví nebo při hledání štěstí v našich životech.

Jak odpočinek snižuje stres

Myslete na sportovce. Když sportovci trénují, budou trénovat jednu skupinu svalů po druhé, jako jsou ruce jeden den a nohy druhý den. Umožňují každé svalové skupině odpočívat a regenerovat, zatímco zaměřují svou pozornost na jinou oblast. Pokud by těmto svalům nedovolili zregenerovat se, jejich výsledky by nebyly tak viditelné a jejich tréninky by nebyly zdaleka tak produktivní.

Tímto způsobem je odpočinek důležitý pro snížení stresu. Když procházíme dny bez přestávky, abychom si dali pauzu, ignorujeme čas, který je pro opravu životně důležitý. Když jsme v klidu, naše těla mohou účinně trávit jídlo a absorbovat živiny, naše mysl může reorganizovat naše myšlenky a prodlévat řešením problémů a můžeme v sobě najít rovnováhu a pohodu.

Pokud se nepozastavíme, nedáme na těmto přirozeným procesům čas. Celý den zůstáváme ve zvýšené hladině stresu. To může vést k potížím se spánkem a špatný spánek je spojen s celou řadou dalších zdravotních problémů.

Jak být méně ve stresu

Kvůli zvýšenému stresu v moderním světě máme tendenci odsouvat relaxaci. Je prostě příliš mnoho věcí, které je třeba stihnout za den, a udělat krok zpět se může nejen zdát nemožné, ale i nedůležité, když už jsme tak natažení.

Odpočinek však není něco, co by se mělo brát na lehkou váhu. Když pracujeme příliš tvrdě bez přestávky, náš život se může snadno vyvést z rovnováhy.

Plánování připomenutí

Pouhé vydechnutí 30 minut v kalendáři dokáže zázraky, pokud jde o upřednostnění odpočinku. Pamatujte, že toto není čas na domácí práce, je to čas určený k odpočinku. Využijte čas k procházce, meditaci, psaní do deníku nebo rychlému spánku.

Usnadněte si svůj prostor

Existuje důvod, proč se minimalismus stal tak velkou součástí populární kultury. Když je váš prostor plný nepořádku a předmětů, které nepoužíváte nebo nepotřebujete, psychicky se cítíte zavaleni nekonečným seznamem věcí, které je třeba uspořádat nebo uklidit. Vytvořte si ve svém domě prostor bez nepořádku a vaše mysl se bude cítit pohodlněji.

zena-relax-odpocinek

Nebojte si říci o pomoc

Duševní zdraví se stalo přijatelnější jako forma síly než přiznání slabosti. Mnoho plánů zdravotní péče zahrnuje určitou formu duševního zdraví, takže se obraťte na svého poskytovatele, abyste zjistili, jaký druh pokrytí je k dispozici. Dokonce i rozhovor s terapeutem jen jednou za měsíc, abyste se vypořádali se stresujícími problémy, vám může pomoci lépe porozumět vašim potřebám a získat dobrý pocit, kde si ve svém životě odpočinout.

Udržování jednoduchosti

Odpočinek může být, jaký chcete, aby byl. Uvolněte se dlouhou horkou sprchou nebo vymalováním antistresové omalovánky. Může to být listování časopisem nebo lakování nehtů. Odpočinkem může být vypnutí telefonu na 30 minut. Nepřemýšlejte nad odpočinkem, odpočívejte.

Když vytváříme čas na odpočinek, vytváříme prostor pro růst, léčení a rovnováhu. Připravujeme svou mysl a svá těla na zvládnutí skutečných okamžiků stresu a učíme se nezdržovat maličkostmi. Pokud si během dne necháte čas na malé přestávky, vytvoříte pocit lehkosti a pomůžete snížit stres pro zdravější a šťastnější život.

Zdroj obrázků: pixabay.cz

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button