PrevenceZdraví

Hydratace: Proč je tak důležitá?

Vaše tělo je závislé na vodě, aby přežilo. Každá buňka, tkáň a orgán ve vašem těle potřebuje vodu, aby správně fungovala. Například vaše tělo používá vodu k udržení teploty, odstranění odpadu a mazání kloubů. Voda je potřebná pro celkové dobré zdraví.

Ujistěte se, že máte dostatek vody každý den, je důležitým krokem k udržení vašeho zdraví.

Cesta ke zlepšení zdraví

Většina lidí ví, že by měla každý den vypít 1-2 litry vody denně. To je rozumný cíl. Různí lidé však potřebují různé množství vody, aby zůstali hydratovaní. Většina zdravých lidí může zůstat dobře hydratovaná pitnou vodou a jinými tekutinami, kdykoli se cítí žízeň. U některých lidí může stačit méně než 8 sklenic. Jiní lidé mohou potřebovat více.

Zatímco čistá voda je nejlepší pro udržení hydratace, mohou pomoci i jiné nápoje a potraviny. Ovocné a zeleninové šťávy, mléko a bylinné čaje zvyšují množství vody, které dostanete každý den. Jen se ujistěte, že omezíte sladké nápoje, které mají vysoký obsah kalorií.

Dokonce i některé kofeinové nápoje (například káva, čaj a soda) mohou trochu přispět k dennímu příjmu vody. Mírné množství kofeinu (400 miligramů) není pro většinu lidí škodlivé.

Jak je to se sportovními nápoji?

Sportovní nápoje mohou být užitečné, pokud plánujete cvičit na vyšších než normálních úrovních déle než hodinu. Obsahují sacharidy a elektrolyty, které mohou zvýšit vaši energii. Pomáhají tělu absorbovat vodu. Některé sportovní nápoje však mají vysoký obsah kalorií z přidaného cukru. Mohou také obsahovat vysoké množství sodíku (soli). Zkontrolujte množství na etiketě. Některé sportovní nápoje obsahují také kofein. Nezapomeňte, že bezpečné množství kofeinu ke konzumaci každý den není větší než 400 miligramů.

Energetické nápoje nejsou totéž co sportovní nápoje. Energetické nápoje obvykle obsahují velké množství kofeinu. Také obsahují složky, které vás nadměrně stimulují (guarana, ženšen nebo taurin). To jsou věci, které vaše tělo nepotřebuje. Většina těchto nápojů má také vysoký obsah přidaného cukru. Podle lékařů by děti a dospívající neměli mít energetické nápoje. Vzhledem k tomu, že tyto nápoje mají vysoké množství kofeinu, nenabízejí dobrou hydrataci.

sklenice-voda-piti

Co je třeba zvážit

Pokud nepijete dostatek vody, můžete se stát dehydratovanými. To znamená, že vaše tělo nemá dostatek tekutin, aby správně fungovalo.

Vaše moč může být indikátorem, pokud jste dehydratovaní. Pokud je bezbarvá nebo světle žlutá, jste dobře hydratovaní. Pokud je vaše moč tmavě žlutá nebo jantarová barva, můžete být dehydratováni.

Existují i další příznaky, které mohou signalizovat, že můžete být dehydratováni. Patří mezi ně:

  • Málo moči nebo žádná moč
  • Moč, která je tmavší než obvykle
  • Sucho v ústech
  • Ospalost nebo únava
  • Extrémní žízeň
  • Bolest hlavy
  • Zmatek
  • Závratě
  • Žádné slzy při pláči

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button