JídloRady a tipyVitamínyZdraví

Proč pravidelně konzumovat lilek? Přináší 5 klíčových zdravotních výhod

Lilek je tradičně součástí kuchyní na Středním východě a ve Středomoří. Dnes si ho však hojně dopřávají také Francouzi, Italové, ale také my. Lilek však přináší do pokrmů nejen zajímavou konzistenci a chuť, ale také dávku zdraví. Proč bychom ho měli pravidelně konzumovat?

Lilek

Lilek (Solanum) je početným rodem, který zahrnuje asi 1500 druhů a je rozšířen téměř po celém světě. Pravdou však je, že největší počet druhů roste ve Střední a Jižní Americe. Z různých druhů lilků tak máte opravdu široký výběr. U nás se vyskytuje kolem 19 druhů lilků, přičemž nejhojnějším druhem je lilek potměchuť a lilek černý.

Zdravotní přínos

Lilek obsahuje množství antioxidantů, fytonutrientů a fenolových sloučenin, také flavonoidů, jako je nasunin, vitamíny a minerální látky. Obsahuje také jen 120 kj na 100 g. Obsahuje vysoké dávky vlákniny a také vody.

Výživová fakta

Jeden šálek (asi 99 gramů) tepelně upraveného lilku obsahuje přibližně:

  • 32,7 kalorií
  • 9,1 gramů sacharidů
  • 0,8 gramu proteinu
  • 0,2 g tuku
  • vláknina 2,5 g
  • 0,1 miligramu manganu (6 % DD)
  • 0,1 miligramu thiaminu (5% DD)
  • 2,9 mikrogramu vitamínu K (4% DD)
  • 0,1 miligramu vitamínu B6 (4% DD)
  • 0,6 miligramů niacinu (3% DD)

Výhody konzumace lilku

Protizánětlivé a antioxidační účinky

Jak bylo uvedeno výše, jedním z nejvíce studovaných přínosů lilku pro zdraví je to, že je bohatým zdrojem antioxidantů. Podle studií je právě nasunin silným bojovníkem proti vzniku zánětů a oxidačnímu stresu. Ukázalo se, že nasunin brání před poškozením DNA a buněčné membrány oxidačním stresem, protože má pozitivní účinky na buněčné stěny. Má také schopnost chránit tukovou (nebo lipidovou) vrstvu buněčné membrány, která udržuje její strukturu neporušenou. Nasunin je také antioxidant, který podporuje schopnost buněk využívat energii z potravy a zbavuje tělo toxických látek. Bez dostatečného množství antioxidantů, jako je nasunin, se toxiny v těle hromadí.

Ochrana před rakovinou

V lilku je přítomno téměř 13 typů ochranných fenolových kyselin. Různé druhy lilku mají různé hladiny antioxidantů a fytonutrientů, ale všechny mají podobné vlastnosti, pokud jde o jejich schopnost ochrany před vznikem rakoviny. Lilek obsahuje i další fytonutrienty, jako je kyselina chlorogenová. Kyselina chlorogenová je typem polyfenolu, který byl spojen s přínosy, jako je regulace metabolismu glukózy a lipidů. Kyselina cholorogenová se nachází v buněčných stěnách některých rostlin a je známo, že je velmi prospěšná při ochraně před volnými radikály. Kromě svých antimutagenních a protinádorových účinků se předpokládá, že cholorogenová kyselina působí antimikrobiálně a antivirově.

Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak

Lilek je také prospěšný pro zdraví srdce, jelikož obsahuje látky, které mají antihypertenzivní účinky. Podporuje zdravou hladinu cholesterolu a krevního tlaku.

Podpora trávení

Lilek je z velké části tvořen vodou a vlákninou. Konzumace s vysokým obsahem vody a vlákniny pomáhá z trávicího traktu vyplavovat toxiny. Zároveň trávicí trakt dobře hydratuje.

Zdroj manganu

Zajímavé je, že lilek je také dobrým zdrojem manganu, minerálu, který působí jako antioxidant a přispívá k vytvoření zdravé struktury kostí. Má vliv na mineralizaci kostí. Navíc mangan napomáhá metabolické aktivitě v těle, tvorbě pojivových tkání a regulaci hladiny hormonů, které jsou zásadní pro reprodukční zdraví a prevenci proti neplodnosti. Hraje také roli při regulaci funkce štítné žlázy, v boji proti depresi a kontrole hladiny cukru v krvi.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button