PrevenceRady a tipyZdraví

6 způsobů, jak porazit křeče nohou

Křeče nohou jsou velmi časté a mohou postihnout lidi všech věkových kategorií. Mají různé příčiny, a ať už jimi trpíte pouze občas či pravidelně, existují způsoby, jak si můžete hned ulevit, stejně jako metody, které jsou skvělou prevencí.

Křeče přináší mnoho nepohodlí a během noci mohou ovlivnit spánek. Důležité je především nastudovat metody, které proti těmto problémům preventivně pomohou.

S křečemi se nejčastěji setkáváme v lýtkových svalech a dokonce i když křeč povolí, stále máte pocit citlivosti a bolesti. V mnoha případech se tyto problémy objevují v noci, ale není tomu tak vždy. Přestože jsou obvykle neškodné, mohou vás ohrozit, například při řízení auta.

Proč máme křeče?

Existuje mnoho příčin těchto problémů;

 • únavné cvičení, přílišný nápor na svaly
 • špatná cirkulace krve v nohou
 • dehydratace
 • nedostatek některých látek například hořčíku, vápníku a draslíku
 • únava svalů
 • vedlejší účinky léků

Mezi další příčiny patří například onemocnění jater či těhotenství. Také léky, především statiny, které se používají ke snížení hladiny cholesterolu, mohou také způsobit křeče v nohách.

Rychlá úleva

Těchto 6 způsobů vám pomůže rychle zmírnit křeče v nohách:

Protahování

Zkuste nohy protáhnout hned, když křeč udeří. Nemusí to být žádné komplikované cvičky – stačí protáhnout svaly na noze jednoduchým pohybem, například si stoupnout ke stěně a natáhnout nohu za sebe.

Relaxace

Mnoho z nás se instinktivně snaží s křečí bojovat, ale někdy to může náš stav naopak zhoršit. Místo toho zkuste nechat nohu uvolněnou a odolejte pokušení s ní hýbat nebo ji namáhat.

Masáž

Můžete také někoho požádat, aby namasíroval postižené oblasti.

Použití tepla

Na oblast můžete aplikovat teplý obklad, který vaše utrpení zkrátí.

Ohněte prsty

Velmi jednoduchá metoda, která rovněž pomáhá bojovat s křečemi, je ohnutí prstů nahoru, jakmile křeč udeří. Přidržujte rukou prsty na nohou ve správné poloze alespoň několik sekund.

Chůze po patách

Možná to zní trochu hloupě, ale chůze po patách vám pomůže zlepšit tok krve do svalů nohou, takže se vám rychleji uleví.

Prevence

Důležité je zaměřit se na dlouhodobou prevenci křečí, zejména pokud je máte pravidelně. Důležité je samozřejmě zjistit pravděpodobnou příčinu, například jestliže máte podezření, že trpíte v důsledku léků, možná je načase si promluvit s lékařem o jejich nahrazení. Některé všeobecné tipy, které by vám měly pomoci, jsou uvedeny níže:

 • Pijte více vody, abyste zůstali hydratovaní
 • Bojujte proti nedostatku vitaminů s doplňky a celkovou změnou stravy
 • Před cvičením se vždy zahřejte a poté si nechte dostatek času na relaxaci
 • Buďte opatrní, abyste příliš nenamáhali svaly na nohou
 • Omezte příjem alkoholu

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button