Zdraví

Rty jako indikátor nemocí – co všechno mohou odhalit?

Naše rty jsou často přehlíženým indikátorem špatného zdraví. Jsou užívané jako diagnostická nástrojem jak v Číně, tak v ájurvédské medicíně. Díky nim lze určit, co vaše tělo zrovna potřebuje.

Co se vám vaše rty snaží říct

 1. Natékání

Pro některé jsou velké plné rty vysněným vzhledem (podle jednoho výzkumu vás mohou i učinit vzhledově mladšími), přesto však nateklé rty mohou být výsledkem mnohých zdravotních obtíží. Pokud vám někdo jednu neubalil, nebo jste se nějak nepraštili, zvažte, zda netrpíte náchylnou alergickou reakcí na jídlo nebo jiné substance kolem vás. Pokud je stav doprovázen i jinými symptomy, jako například svěděním, bolestí, nebo kopřivkou, vyhledejte lékařskou pomoc.

Samozřejmě, že některé infekce jako například herpes simplex virus mohou způsobit otok rtů. Jen zřídka vedou zdravotní obtíže k bolesti a zanícení v jiných částech těla, stává se to však, jako například u Crohnovy nemoci, která právě může vyústit v otok rtů.

 1. Opary

Opary jsou způsobené herpes simplex virem a jsou otravné a nepříjemné. Jsou také vysoce nakažlivé, dávejte tedy pozor, ať někoho omylem nenakazíte! Jakmile se u vás tento virus jednou rozvine, zůstane dřímající ve vašem organismu většinu času. Může se však kdykoli projevit.

Tyto malé puchýřky, které se vytvoří na rtech nebo v okolí pusy, často začínají mravenčením, svěděním, nebo pálením. Virus může být aktivován určitými spouštěči – sluneční svit, vyčerpání, zranění pusy, nebo u žen menstruace.

Naštěstí nejsou opary zdravotně závadný virus. Mohou signalizovat, že nejste ve své kůži, že jste stresovaní, potřebujete dohnat několik hodin kvalitního spánku, nebo že byste měli začít aplikovat krém proti sluníčku na vaše rty. Opary většinou zmizí bez léčení během sedmi až deseti dnů, přesto však můžete zkusit i některé léčivé domácí babské rady.

 1. Citlivost na dotek

Citlivé rty jsou obvykle doprovázené i jinými symptomy, opary nebo otokem, což by vám mělo poskytnout dobrou nápovědu, o jaký skrytý problém se jedná. Pokud jsou však vaše rty citlivé na dotyk bez jiných obtíží, může to signalizovat lehkou alergickou reakci nebo citlivost na nějaký vnější vliv. Může to být způsobeno rtěnkami (některé pigmenty v makeupových produktech jsou známé tím, že způsobují citlivost rtů), lesky na rty, balzámy, nebo dokonce zubní pastou – ta patří vždy mezi hlavní podezřelé, když dojde na citlivé rty.

Další příčinou může být lehké spálení od sluníčka. Protože je kůže na vašich rtech tak tenká, bude tato oblast postižena vždy mnohem dříve než zbytek vašeho těla.

 1. Suchost a praskání

Suché a popraskané rty, patří mezi nejčastější obtíže spojené s rty. Tyto symptomy jsou obvykle způsobené vystavením jedince přírodním vlivům – ať už když jste se ohřívali na dovolené na sluníčku, nebo běželi ten maraton v dešti. V budoucnu zkuste použít ochranný faktor proti slunci, na ochranu vaší pokožky a vlasů proti zimním měsícům s těmito tipy.

Pokud žijete v proměnlivém podnebí, nebo trávíte celý den uvěznění za kancelářským stolem, existuje šance, že vaše vysušené šupinaté rty jsou důsledkem dehydratace. Vážná dehydratace je již lékařská pohotovost, pokud však netrpíte žádnými jinými symptomy, jednoduše začněte přijímat více tekutin v podobě vody, kokosové vody nebo bylinných čajů.

Jste dostatečně hydratovaní, ale stejně trpíte suchými popraskanými rty? Suché rty mohou indikovat nedostatek zdravých střevu-přínosných bakterií. Přidejte nějaké fermentované potraviny do vašeho jídelníčku a uvidíte, zda se symptomy zlepší.

Méně častá možnost také je, že alergeny ve vaší zubní pastě nebo kosmetických přípravcích, mohou způsobovat neustále praskání. A nakonec, pokud si neustále olizujete rty, musíte přestat! Sliny ještě více dehydratují tenkou kůži rtů a zhoršují problém. Namísto toho vyzkoušejte domácí peeling na rty a pravidelně aplikujte kokosový olej nebo balzám na rty.

 1. Bledost

Protože rty nabývají barvu podkladové tkáně a krevního proudu, bledé rty mohou signalizovat změnu rudosti krve. To je ovlivněné hladinou kyslíku v těle. Srdeční a plicní obtíže mohou ovlivnit množství přenášeného kyslíku v těle, stejně jako anémie. Slabá funkce štítné žlázy může být též na vině.

 1. Červený kruh okolo pusy

Tento kruh je zvaný „červená aura“ a je často způsoben alergií na běžná jídla, jako je pšenice, mléko, sója, nebo veliké množství sodovek. Někteří lidé jsou obzvláště citlivý na kyselinu benzoovou, díky které jsou ochucené nápoje šumivé. Pročištění jídelníčku je nejefektivnější způsob, jak se tohoto červeného kruhu zbavit.

Kyselina benzoová je také často v zubních pastách, zkontrolujte tedy etiketu s ingrediencemi.

Co dělat pro zdravé rty

Zdravé rty by měly mít růžovou barvu a měly by být jemné a hladké. Pokud však nejsou, následujte tyto rady:

 1. Vypijte dostatek tekutin a buďte hydratovaní
 2. Konzumujte vyváženou stravu a doplňujte všechny živinné nedostatky
 3. Ochraňte rty před vlivem elementů – ochranný faktor proti sluníčku, balzám na rty
 4. Snižte množství stresu a ujistěte se, že dostáváte dostatek spánku, aby byl váš imunitní systém silný
 5. Používejte pouze přírodní nebo doma vyrobené produkty na rty a zubní pasty

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button