KrásaMinerályPrevencePřírodní léčbaVitamínyZdraví

Rakytník: ne nadarmo se mu přezdívá svatý plod Himalájí

Rakytníkový olej se používá již tisíce let jako přírodní lék proti různým onemocněním. Otázkou však je, proč se dostává do popředí až nyní? Je dobře, že tento přírodní lék nezůstal v zapomnění.

Jak se vyrábí?

Extrakcí z bobulí, listů a semen rostliny Rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides). Jedná se o malý keř, který pochází svým původem z vysokých nadmořských výšek v severozápadní himálajské oblasti.

Populární lék v ajurvédských a tradičních čínských léčivech

Může být aplikován na kůži nebo i určen ke přímé konzumaci. Poskytuje řadu zdravotních výhod od podpory srdce, po ochranu cukrovky až po léčbu žaludečních vředů a jiného poškození kůže.

Zde je několik vědecky podložených fakt o rakytníkovém oleji:

Bohatý na mnoho živin

Rakytníkový olej vlastní spoustu různých vitamínů, minerálů a prospěšných rostlinných sloučenin. Je přirozenou zásobárnou mnoha antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před stárnutím a nemocemi, jako je rakovina a srdeční choroby.

Semena a listy jsou plné na kvercetin, což je flavonoid spojený s nižším krevním tlakem a sníženým rizikem srdečních onemocnění.

Nadopován spoustou cenných látek

Navíc se jeho bobule chlubí draslíkem, vápníkem, hořčíkem, železem a fosforem. Taktéž je tu vynikající podíl folátu, biotinu a vitamínů B1, B2, B6, C a E. Více než polovinu tuku v rakytníkovém oleji tvoří mono a polynenasycené tuky, které jsou představiteli zdravých tuků.

Je zajímavé, že rakytníkový olej je také jednou z mála rostlinných potravin, o nichž je známo, že poskytují všechny čtyři omega mastné kyseliny – omega-3, omega-6, omega-7 a omega-9.

Jaké jsou účinky rakytníku na organismus?

  • Podporuje zdraví srdce
  • Omezuje tvorbu krevních sraženin
  • Snižuje krevní tlak a hladinu celkového cholesterolu společně s jeho LDL hodnotou
  • Snižuje hladinu cukru v krvi
  • Chrání pokožku před UV zářením a podporuje její elasticitu
  • Omezuje výskyt rakoviny
  • Léčí žaludeční vředy
  • Zabraňuje předčasnému stárnutí
  • Odráží útoky běžných nemocí

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button