JídloRady a tipyZdraví

Serotonin: Jak přirozeně zvýšit jeho hladinu? A proč je důležitý?

Věděli jste, že serotonin hraje roli prakticky ve všech behaviorálních procesech (týkající se chování)? Má vliv na procesy týkající se emocí, ale také motorických dovedností či trávení. Serotonin ovlivňuje mnoho aspektů našeho zdraví a života celkově. Seznamte se s tím, co serotonin je, co způsobuje a jak jeho hladiny můžete přirozeně zvýšit.

Co je to serotonin?

Serotonin je biologicky aktivní látkou, která se nachází v krevních destičkách, ale také v buňkách trávicího traktu a v menším množství v centrálním nervovém systému. Je důležitým neurotransmiterem, který přenáší nervové vzruchy. V centrálním nervovém systému se však účastní především procesů, které ovlivňují naši náladu. Největší množství serotoninu se nachází v trávicí soustavě, kde ovlivňuje řadu biologických procesů, a to včetně trávení, chuti k jídlu nebo metabolismu. Má ale samozřejmě vliv i na naši náladu a paměť. Serotonin je vedlejším produktem tryptofanu, esenciální aminokyseliny, která přirozeně reguluje hormony „nálady“.

Nedostatek serotoninu

Pokud bychom měli serotoninu nedostatek, má to vliv nejen na trávení, ale také na naši náladu. Nedostatek serotoninu způsobuje snížení přenosu nervových vzruchů, což má dopad na naši náladu a může způsobovat její změny, podrážděnost, poruchy spánku či depresi. Zvýšené hladiny serotoninu naopak fungují jako prevence proti vzniku deprese a podporují dobrou náladu. Serotonin však souvisí i s cyklem spánku, bděním a příjmem potravy, jelikož ovlivňuje receptory chuti. Má vliv i na kontrakce hladkého svalstva a krevní srážlivost. Nedostatek serotoninu v krvi se dá upravit příjmem potravy, která ho obsahuje.

Příznaky nedostatku serotoninu:

  • změny nálad, špatná nálada
  • deprese a pocity úzkosti
  • agresivita
  • podrážděnost
  • problémy se spaním
  • změny chutě k jídlu
  • zhoršující se paměť
  • problémy s trávením
  • bolesti hlavy

Serotonin a zdraví

Zlepšuje náladu a paměť

Podle studií jsou nízké hladiny serotoninu spojeny se zhoršující se pamětí a špatnou náladou. Serotonin hraje ve vzniku depresí velkou roli. Snižování hladiny tryptofanu v potravě může vést ke snižování hladin serotoninu a změnám nálad.

Regulace trávení

Téměř 95 % serotoninu je produkováno ve střevech, kde hraje důležitou roli. Ovlivňuje činnost měkkého svalstva, ale ovlivňuje také chutě k jídlu, pocity nevolnosti apod. Hraje tedy důležitou roli v trávení.

Srážení krve

Pro správné srážení krve je serotonin nepostradatelný. Uvolňuje se do krevních destiček, aby pomohl s hojením ran – podporuje proces hojení. Důležité však také je, aby hladina serotoninu nebyla příliš vysoká, což by mohlo vést ke vzniku krevních sraženin.

Zdroje serotoninu

Dobrým zdrojem serotoninu jsou například některé druhy sýrů, které obsahují bílkoviny bohaté na L-tryptofan, ale také mléčné výrobky, maso, listová zelenina či celozrnné pečivo. Pravdou je, že krátkodobě podporuje uvolňování serotoninu na nervových spojích také alkohol či nikotin, ale to jen velmi krátkodobě, navíc s velmi vážnými nežádoucími vedlejšími účinky!

Protizánětlivé potraviny

Důležité je samozřejmě udržovat zdraví trávicího systému, který produkuje serotonin. K tomu vám dopomůžou tzv. protizánětlivé potraviny, které podporují zdraví střev a vytváří rovnováhu bakterií ve střevech. Ideální je konzumace listové zeleniny, ořechů, lososa či čerstvé zeleniny. Velmi vhodné jsou také probiotické potraviny jako kefír, kombucha, probiotický jogurt, jablečný ocet. Zapomínat byste neměli ani na zdravé tuky, avokádo, kokosový olej, panenský olej nebo přepuštěné máslo ghí, které chrání před vznikem zánětu a podporuje produkci serotoninu.

Pohyb

Podle výzkumů má pohyb a cvičení nesmírně příznivé účinky na funkce mozku, jelikož podporuje funkci neurotransmiterů dopaminu, serotoninu a noradrenalinu.

Sluneční paprsky

Důležitou roli v produkci serotoninu hraje také sluneční světlo. Sluneční záření má vliv na produkci serotoninu, jelikož vystavení slunečnímu záření způsobuje uvolnění některých látek v našem mozku.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button