JídloMinerályPrevenceVitamínyZdraví

Je nutné doplňovat živiny prostřednictvím doplňků stravy?

Z televizních a internetových spotů se na nás hrnou reklamy na vitaminové doplňky, o nichž výrobce tvrdí, že zaručeně fungují. Na druhé straně slýcháme názory odborníků, kteří o vitaminových doplňcích hovoří jako o předražené moči. Kde je tedy pravda? Fungují, nebo tělo všechny živiny získává ze stravy a slunce?

Co jsou doplňky, vitamíny, minerály a proprietární směsi?

Pod doplňky stravy si většina z nás představí produkty, které se užívají ústy a jsou „nabité“ zdraví prospěšnými látkami, jako jsou vitamíny, minerály, bylinky a rostlinné látky, aminokyseliny, enzymy, probiotika, antioxidanty nebo jiné živiny.

Tyto doplňky stravy jsou dostupné v mnoha formách – pilulky, rozpustné tablety, šťávy apod. Všechny slibují posílení fyzického i duševního zdraví.

Mezi důležité definice, kterým je třeba při pohledu na doplňky porozumět, patří:

 • Vitamíny. Vitamíny jsou základní živiny, které vaše tělo potřebuje, aby správně fungovalo a zůstalo zdravé. Mnohé pomáhají regulovat životně důležité metabolické funkce, včetně růstu, nervové funkce a trávení.
  • Vitamíny rozpustné v tucích. Tyto vitamíny se rozpouštějí v tucích a mohou se ukládat ve vašem těle. Patří mezi ně vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamíny rozpustné ve vodě. Tyto vitamíny se rozpouštějí ve vodě a tělo je neukládá. Patří mezi ně vitamin C a vitaminy skupiny B.
 • Minerály. Minerály jsou anorganické prvky, které jsou nezbytné pro specifické tělesné funkce, jako je růst, zdraví kostí a rovnováha tekutin.
 • Patentovaná směs. Patentovaná směs je jedinečná kombinace přísad, kterou vytvořil výrobce doplňků. Často je těžké z etikety zjistit, kolik jednotlivých složek směs obsahuje.

Většina zdravých lidí může konzumovat všechny vitamíny a minerály, které tělo potřebuje, pouze prostřednictvím vyvážené stravy. Někdy ovšem nastane situace, kdy tělo trpí nedostatkem konkrétních živin a je třeba je doplnit.

Je důležité si uvědomit, že doplňky stravy mají důležité živiny pouze doplnit, ne nahradit. I když užíváte doplňky stravy, vždy dbejte na vyváženou stravu.

vitaminy-doplnky stravy

Živiny v potravinách vs. vitaminové a minerální doplňky 

Asi není třeba připomínat, že zdrojem všech živin by měla být primárně zdravá a vyvážená strava. Různé potravin obsahují různé živiny – čím více rozmanitá strava, tím je jistější přísun zdraví prospěšných látek.

Celé potraviny obsahují více než jen vitamíny a minerály. Pestrá a vyvážená strava také poskytuje další základní živiny a důležité rostlinné sloučeniny pro zdraví. Doplňky mají pomoci vyplnit mezery ve vašich potřebách živin.

Kdy je vhodné doplňky stravy užívat?

Obecně platí, že zdraví lidé s dostatečným příjmem živin žádné doplňky stravy nepotřebují. Existují však situace, kdy i samotní lékaři doplňky doporučují:

 • ženy, které jsou těhotné nebo kojící
 • výlučně nebo částečně kojené děti
 • dospělí nebo děti s diagnostikovaným nutričním deficitem
 • jednotlivci s podmínkami způsobujícími malabsorpci živin
 • ti, kteří podstoupili bariatrickou operaci, jako je žaludeční bypass
 • dospělí nebo děti s omezeným přístupem k potravinám
 • někteří vegani a vegetariáni

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button