Zdraví

Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva Příznaky Léčba Prevence

Takzvaný kolorektální karcinom neboli nádor tlustého střeva představuje dle četnosti výskytu nejčastější typ rakoviny v České republice a v zemích takzvané západní civilizace obecně, na který u nás každoročně zemřou stovky lidí. Stále se zvyšující počet osob postižených tímto zákeřným onemocněním přitom souvisí především s nezdravým životním stylem a špatnou životosprávou.

Tlusté střevo je tvořeno delší částí zvanou tračník (colon) a kratším konečníkem (rectum), jež dohromady měří v průměru 150 až 170 cm. Při průchodu tračníkem se z trávené potravy vstřebává do těla veškerá zbývající voda a pevná stolice pak odchází řitním otvorem z těla ven. Právě v tlustém střevě vznikají díky špatným stravovacím návykům u mužů i žen středního a staršího věku zpočátku obtížně diagnostikovatelné zhoubné i nezhoubné nádory.

Nádor tlustého střeva

Stěna tlustého střeva je stejně jako u jiných orgánů v těle tvořena mnoha různými buňkami, které se v případě potřeby množí podle určitého řádu. Když však dojde k nadměrnému a nekontrolovanému množení abnormálních buněk, začne tkáň rychle narůstat a vzniká nádor nebo výrůstek, který brzy začíná narušovat činnost střeva.

Problémy s nežádoucími výrůstky a útvary v této části trávicího ústrojí jsou v zásadě dvojího rázu:

  1. polypy = nezhoubné (benigní) výrůstky na vnitřní straně tlustého střeva, které nenapadají ostatní tkáně ani orgány, protože se nerozšiřují dále do těla, avšak pokud nejsou z těla odstraněny, mohou se z nich vytvořit zhoubné nádory
  2. karcinomy = zhoubné (maligní) nádory ve stěně tlustého střeva se v pokročilejším stádiu nemoci šíří dále do těla prostřednictvím metastáz a napadají další orgány

Právě stádium, v němž se toto onemocnění ve chvíli, kdy je úspěšně diagnostikováno, nachází, je jednou z nejdůležitějších věcí pro přežití pacienta. Šíří-li se z karcinomu rakovinné buňky jako metastázy dále do těla, je šance na úspěšné vyléčení nemocné osoby mnohem menší, než když je nádor v tlustém střevě objeven v počátečním stádiu.

Proč dochází stále častěji k rakovině tlustého střeva?

Protože představuje kolorektální karcinom velmi závažné onemocnění a Česká republika má dle statistických údajů bohužel ve výskytu a počtu úmrtí na tuto nemoc prvořadé postavení mezi ostatními státy, řeší se stále častěji, z jakého důvodu nádor v tlustém střevě vzniká. Jak se ukázalo, můžeme si za vznik tohoto typu rakoviny velmi často sami, protože ji podporujeme svým nezdravým životním stylem.

Nejčastější příčiny negativně ovlivňující rostoucí výskyt nádorů v tlustém střevě

  • nadměrná konzumace tuků a cukrů ve stravě x málo vlákniny (ovoce, zelenina)
  • sedavý způsob života, málo pravidelného pohybu
  • kouření a alkohol
  • obezita
  • genetická predispozice – větší pravděpodobnost výskytu tohoto typu rakoviny je u lidí, jejichž blízcí příbuzní již onemocněli rakovinou tlustého střeva (důležité klást zvýšený důraz na prevenci)

Literatura

  • Rostislav Vyzula, Jan Žaloudík: Rakovina tlustého střeva a konečníku, Praha 2007
  • Evžen Skala: Rakovina tlustého střeva – obecné informace pro pacienty, Praha 2010
  • Jitka Abrahámová, Ludmila Boublíková, Drahomíra Kordíková: Rakovina tlustého střeva a konečníku, 2. vyd., Praha 2001

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button