Prevence

Prevence rakoviny tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva Příznaky Léčba Prevence

Vzhledem k tomu, že se rakovina tlustého střeva většinou projeví jasnými symptomy až ve chvíli, kdy je již nemoc v pokročilém stádiu, nestačí pouze sledovat pravděpodobné příznaky. Právě při tomto druhu rakoviny, který patří k největším zabijákům v České republice, je více než kdy jindy životně důležitá prevence!

V případě jakýchkoliv dlouhodobých problémů se zažíváním je dobré podstoupit test okultního krvácení ve stolici nebo kolonoskopické vyšetření, protože včas odhalený karcinom tlustého střeva je téměř vždy stoprocentně léčitelný. Pokud se ve vaší rodině tento druh rakoviny již objevil a hlavně pokud je vám více jak 50 let, je také velmi užitečné naplánovat si u lékaře pravidelné kontroly.

Bez spoluúčasti obvodního lékaře pak můžete vzniku kolorektálního nádoru aktivně předcházet i sami, pokud budete dodržovat několik základních doporučení ohledně správné životosprávy:

  1. jezte vyváženou stravu! – hlavně potraviny bohaté na vlákninu (obiloviny, luštěniny, brambory, hodně zeleniny a ovoce), omezte tučná jídla, červené maso nahraďte bílým a živočišné tuky rostlinnými. Protirakovinné účinky prokazatelně mají takzvané mléčné bakterie, které pozitivně upravují mikroflóru ve střevech a obsahují také důležité látky pro tělo. Nalezneme je především v zakysaných mléčných výrobcích – v jogurtech, kefíru, acidofilním mléce apod.
  2. snažte se o pravidelný stravovací režim i o pravidelnou stolici
  3. udržujte svoji váhu v normě a pravidelně cvičte – obezita zvyšuje riziko vzniku rakoviny, naopak pravidelné cvičení jej snižuje až o 40%
  4. nekuřte a omezte pití alkoholu na minimum – pravidelné pití piva zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva (a v celém trávicím ústrojí) až trojnásobně! Pivo totiž obsahuje karcinogenní nitrosamin, který při pravidelné konzumaci výrazně podporuje vznik rakovinového nádoru, jelikož mění bakteriální osídlení ve střevě.
  5. v případě nepříznivé rodinné anamnézy si můžete nechat udělat genetické testy, které vám pomohou odhalit, zda v sobě máte rizikové geny spojené s dědičnou rakovinou tlustého střeva

Očista tlustého střeva

Jako dobrý a doporučovaný preventivní krok proti vzniku rakoviny tlustého střeva se také využívá takzvaná očista střeva, kdy je kombinací vhodných potravin podpořena správná funkce střev a odstraněny škodlivé látky z těla. Tento postup se zakládá na poznatcích čínské medicíny a obsahuje sadu rad, dle kterých lze posílit imunitní systém a zajistit správnou funkci tlustého střeva, jež má výrazný vliv na naše celkové zdraví.

Z konkrétních tipů se doporučuje například:

  • fermentované sojové boby, květák, celer, čínské zelí, kukuřice, okurky, fíky, med, hlávkový salát, žluté sojové boby – potraviny vhodné pro tlusté střevo
  • obilí, rýže, proso – zásadité potraviny, avokádo, naklíčené potraviny
  • mléko a mléčné výrobky obsahující zdravé bakterie
  • z bylinek pak bazalka, která pomáhá proti zácpě, zázvor, černý pepř, muškátový oříšek, česnek, hořčice a ředkev daikon, velmi je doporučováno lněné semínko nebo lněný olej, protože přivádí střevo zpět do rovnováhy

Naopak je dobré vyhnout se kávě, čaji, kakau, čokoládě, chlazeným nealkoholickým nápojům a alkoholu celkově, protože vedou k poruchám trávení a odvádějí z těla vodu (hlavně alkohol). Dostatečný příjem vhodných tekutin je pro správnou činnost střev nesmírně důležitý!

Kromě poznatků z čínské medicíny lze pak čerpat také z jiných zdrojů, které se v různé míře osvědčily, ačkoliv je přístup k nim velmi rozporuplný. V poslední době jsou nejvíce využívané, vyhledávané nebo komentované nejrůznější terapie na pročištění střev, jako je třeba:

  1. Hydrocolon terapie = jedná se o intenzivní výplach tlustého střeva čistou vodou (objem vody je podstatně větší než při klasickém klystýru) na specializovaném pracovišti v kombinaci s masáží břicha, při čemž má dojít k odplavení veškerých usazených nečistot ze střeva ven. Pro dosažení maximálního účinku je nutné proceduru navštívit opakovaně – nejčastěji se uvádí 3x až 5x podle potřeby, avšak celý cyklus je vhodné opakovat jen jednou ročně. Tato terapie má mnoho pozitivních ohlasů a je prý využívána také celebritami nebo ve světě modelingu.
  2. Sankhapraksalana (jóga) = mnohými velmi doporučovaná procedura zahrnující pití teplé slané vody v domácím prostředí v kombinaci se speciálními cviky, což vede k celkovému vyprázdnění střev. Bezprostředně po ukončení průplachu je nutné dodržet několik základních pokynů ohledně stravování.
  3. Colonix = očistná kůra založená především na konzumaci vlákniny. Jedná se však o velice drahý (pravděpodobně zbytečně předražený) produkt a ohlasy na jeho užívání jsou velice rozporuplné. Většina lékařů jeho užívání nedoporučuje a pro některé osoby může být dokonce zdraví škodlivý.
  4. Aloe Vera gel = pro své prokazatelné detoxikační, antibakteriální a protizánětlivé účinky se používá při střevních potížích, zvýšeném cholesterolu, také pomáhá posílit imunitní systém a zpomaluje prý růst rakovinných buněk, dále kladně ovlivňuje kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Velmi doporučována jako podpůrná léčba.

Je ovšem námětem k diskuzi, zda tyto procedury mají z dlouhodobého hlediska skutečně ozdravné účinky, nebo jsou pro střevní mikroflóru spíše škodlivé. Je proto dobré se před využitím výše zmíněných postupů raději poradit s lékařem. Pokud i bez konzultace vyzkoušíte některou z očistných procedur, nezapomeňte poté doplnit do střeva potřebné bakterie prostřednictvím probiotik (kefír, jogurty, tabletky).

Ať už se však rozhodnete využít jakoukoliv metodu pro zlepšení svého zdraví a činnosti vašich střev, rozhodně vám tento postup nijak výrazně nepomůže, pokud zásadně neupravíte svoji životosprávu a životní styl podle zásad zdravé výživy a doporučení zahrnutých výše v úseku prevence proti rakovině tlustého střeva!

Literatura

  • Štěpán Suchánek a kol.: Rakovina tlustého střeva a konečníku – prevence zabírá, Praha 2011
  • Markéta Jablonská a kol.: Kolorektální karcinom – časná diagnóza a prevence, Praha 2000

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

  1. O prevenci dneska každý jenom mluví ale většina těch lidí si ten bůček stejně odpustit nedokáže..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button