JídloPrevenceVitamíny

Je vaším cílem pevné zdraví? Jezte dýně

Pokud jsou vaše zkušenosti s dýní spojené pouze v souvislosti s tvořivostí, máme na mysli vyřezávání podzimních ozdob, měli byste své zkušenosti rozšířit. Dýně je velmi významnou potravinou , která hraje důležitou roli ve zdravém stravování.

Jaké druhy dýní máme?

Běžně rozlišujeme přibližně sedm druhů dýní, z nich používáme většinou dva nebo tři druhy. Prvně rozlišujeme dýně na okrasné a jedlé. Mezi jedlé dýně, které nás teď zajímají nejvíce, patří špagetová dýně, červená a zelená dýně Hokkaido, Chioggia, dýně žaludová, máslová dýně, tykev muškátová a velkoplodá dýně Goliáš. Všechny druhy dýní, které jsou jedlé, obsahují mnoho důležitých živin, o kterých si povíme více.

Rychlá fakta o dýni

Dýně je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, rovněž je velice příznivá pro vaši postavu. Obsahuje jen minimum kalorií (šálek dýně, vařený bez soli, obsahuje 49 kalorií a 1,76 g bílkovin). Dýně je bohatým zdrojem vitaminu A, jedním z nejdůležitějších zdrojů antioxidantů a beta-karotenu. Draslík, který je v dýni bohatě zastoupen, má pozitivní vliv na krevní tlak. Antioxidanty a vitamíny obsažené v dýni zabraňují degenerativnímu poškození očí.

fall-950442_960_720

Konzumujte dýni

Konzumace jednoho šálku vařené či konzervované dýně vám poskytuje více, než 100% doporučené denní dávky vitaminu A, 20% vitaminu C, 10% vitaminu E, riboflavinu, draslíku, mědi, manganu a nejméně 5% thiaminu, niacinu, železa, hořčíku a fosforu.

Jaké zdravotní výhody má konzumace dýně?

V posledních letech dochází k zvyšujícímu se nárůstu spotřebovávaného ovoce a zeleniny. Lidem více záleží na jejich zdraví a s rozšiřujícím se trendem veganství a vegetariánství přichází i zvýšená konzumace ovoce a zeleniny. Spotřeba rostlinných potravin samozřejmě snižuje riziko obezity, cukrovky, srdečních chorob a podporuje zdravou pleť a vlasy.

Dýně je jedním z nejznámějších zdrojů beta-karotenu, což je silný antioxidant, který je charakteristický svou oranžovou barvou, proto je také obsažen v oranžově zbarveném ovoci a zelenině. Konzumace potravin bohatých na beta-karoten snižuje riziko vzniku některých typů rakoviny, poskytuje ochranu proti astmatu, onemocnění srdce a zpomaluje stárnutí a tělesnou degeneraci. Výzkumy ukázaly, že strava bohatá na beta-karoten má pozitivní vliv proti rakovině prostaty a rakovině tlustého střeva.

Zvýšeným příjmem draslíku, který dýně obsahuje, snižujete riziko spojené se vznikem mrtvice, chrání vás proti ztrátě svalové hmoty a zachovává kostní hustotu. Antioxidanty, vitamin C, vitamin E a beta-karoten podporují zdraví očí a zabraňují jejich poškození stárnutím.

pumpkins-195466_640

Vliv na plodnost?

U žen v plodném věku, které spotřebovávají více železa z rostlinných zdrojů, jakými jsou právě dýně, fazole, špenát, rajčata či řepa, bylo prokázáno, že podporují jejich plodnost. Stejně tak je potřebný vitamin A, který je důležitý v těhotenství a při kojení.

Podpora imunity

Díky obsahu vitaminu C a beta-karotenu posilujete konzumací dýně i svou imunitu. Dýně má skvělou kombinaci živin, která se vám hodí zvlášť na podzim a v zimním období.

Jak dýni začlenit do jídelníčku?

Pokud jste doposud nebyli příznivci dýní, avšak nyní přemýšlíte, jak dýni včlenit do vašich pokrmů, poradíme vám. Dýni můžete připravovat pečenou v troubě s rozmarýnem, vařit z ní výbornou podzimní polévku, přidávat ji do salátů či si upéct dýňový koláč. Pečená dýně je poměrně rychlou a zdravou večeří, kterou stačí doplnit o dip. Z dýně si můžete vyrobit i domácí gnocchi nebo usmažit dýňové placičky místo bramborových, budou mít krásně oranžovou barvu. Vytvořit si můžete i vlastní dýňové pyré, které můžete použít jako základ do polévek, omáček nebo jako náplň do koláče.

pumpkin-pie-254033_640

Dýni nechte dveře do vaší kuchyně otevřené, stane se výborným a chutným doplňkem celé škály vašich jídel.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button