KrásaPrevenceZdraví

Kokosový olej – léčivý olej, jehož využití hledejte v kosmetice i v kuchyni

Je neuvěřitelné, jaké čistý panenský kokosový olej má využití. Ten samý olej můžete použít při vaření (kouřový bod má až kolem 180°C), ale i jako výživný krém na pleť. Má zajímavou strukturu a trvanlivost až dva roky. Pojďme se tedy podrobně kouknout pod roušku tohoto rostlinného oleje.

Něco o kokosovém oleji

Kokosovník má svůj původ v jihovýchodní Asii, ovšem dnes se pěstuje skoro v každé tropické oblasti, kde je hlavním zdrojem výživy. Olej se získává ze sušeného, rozemletého jádra kokosového ořechu, kterému se také říká kopra. Zralé jádro se sklízí z kokosové palmy a poté zpracovává.

Uplatnění můžeme hledat jak v potravinářství, medicíně, ale i průmyslu.

Kokosový olej obsahuje z 50% kyselinu laurovou, která má silné antivirové a antibakteriální účinky na lidský organismus. Stejně tak působí i kyselina kaprylová, kterou v kokosovém oleji nalezneme také.

Další léčivá kyselina obsažená v kokosovém oleji je kyselina kaprová. Tato kyselina dokáže rychle a velmi účinně zabíjet kvasinky.

Využití kokosového oleje

Pokud budete olej používat jako potravinu, dá se využít opravdu variabilně. Nejen že má příjemnou chuť, ale obsahuje i vitamíny A, C a E. Dá se využít na pomazánky i krém, do těsta, na cukroví, ale i na smažení a na přípravu orientální kuchyně, která z kokosového oleje většinou vychází.

Jako potravina je kokosový olej silným antibakteriálním lékem. Energii tělu dodává postupně během celého dne a bez usazování v těle. Je proto doporučován pro lidi, kteří trpí vysokou hladinou cukru v krvi, především diabetikům.

V kosmetice ho může používat opravdu každý. Tento olej se krásně vstřebává a nezanechává mastný film. Díky vitamínům a kyselinám působí antibakteriálně a výživně zároveň. Hodí se proto na sušší, citlivou, nebo popraskanou pokožku. Léčí atopický ekzém, vyrážky a alergie, ale poradí si i s akné.

Dá se použít i po holení, jako balzám na rty, mléko po opalování, nebo na bělení zubů.

Jak můžete vidět, kokosový olej se vám v domácnosti opravdu neztratí. Zvolte kvalitní panenský za studena lisovaný, aby jste využili všechny léčivé výhody, které kokos nabízí.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button