PrevenceZdraví

Co je radikální přijetí? Jak zvládnout negativní situace v životě?

Radikální přijetí toho, co nám život přináší, je někdy těžké. Proč? Je totiž založeno na představě, že naše utrpení nepochází přímo z bolesti jako takové, ale z připoutání se k ní. Jak tyto řetězy přetrhnout?

Mají své kořeny v buddhismu a psychologickém paradigmatu, což se zdá na první pohled velmi složité, ale podstata je jednoduchá. Prvním krokem je, že přijmete opatření ke změně.

Jak změnit postoj?

Radikální přijetí lze definovat jako schopnost přijímat situace, které jsou mimo naší kontrolu. Klíčem k překonání utrpení je, se k bolesti postavit čelem a naučit se ji redukovat. Bolest je jakýmsi předvojem utrpení. Když budete své negativní myšlenky včas zpracovávat a nedovolíte jim proniknout do emocí, budete se cítit lépe. V opačném případě vás emoce srazí na kolena a vy se budete cítit špatně.

Možná vám chybí úsudek, v tom je často problém

Neumíte přijmout situaci takovou, jaká je a zkreslujete ji. Chce to celoživotní praxi a nový přístup, nikdo neumí hned přijmout nepříjemné věci. Ať už je to ztráta milovaného člověka nebo zaměstnání a máte pocit, že je vše nespravedlivé, najít cestu z bludného kruhu je nezbytné.

Zatímco smutek a zklamání jsou při těchto situacích normální, utrpení se projeví bolestí a prodlouží smíření (opět z důvodu nedostatečného přijetí).
Radikální přijetí neznamená, že souhlasíte s tím, co se děje nebo co se vám stalo. Spíše signalizuje šanci na naději, protože přijímáte věci takové, jaké jsou a nebojujete proti realitě.

Někteří lidé se domnívají, že odpuštění a radikální přijetí jsou totéž. Ve skutečnosti se od sebe velmi liší. Odpuštění zahrnuje laskavé chování k druhé osobě, ale radikální přijetí je sice o stejné laskavosti, ale k sobě samému.

Jak zvládnout bolest a utrpení?

I když je bolest nevyhnutelnou součástí života, radikální přijetí zahrnuje odklon od emocionálních reakcí a bezmocnosti ke klidnému a logickému myšlení. I když možná nebudete moci změnit fakta, můžete si vybrat, jak je vnímat a pochopit.

Zaměřte se na to, co zvládnete ovládat a uvolněte zdroje, které vám utrpení zapříčinily. Pracujte na základě tolerance. Zbavte se hořkosti a emocionálního napětí. Když nedovolíte, aby vás ovládly emoce, je možné najít řešení a plánovat změny…

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button