Zdraví

7 NEJČASTĚJI PŘEDEPISOVANÝCH LÉKŮ A JAK JE NAHRADIT PŘÍRODNÍMI NÁHRADAMI

Nadužívání léků je dnes smutná realita, kterou si často sami volíme, i když bychom nemuseli. Problém je v tom, že odmítáme převzít iniciativu a přemýšlet o prevenci zdravotních problémů dříve, než bude pozdě.

Všichni se chceme jen rychle vyléčit, abychom mohli pokračovat v našich hektických životech. Můžeme klást vinu zdravotnickým zařízením, lékařům a zdravotnickému systému, ale je to naše odpovědnost, po čem sáhneme v případě nemoci. Neexistuje žádná omluva, pokud užíváte některý z níže uvedených léků. Poraďte se se svým přírodním lékařem, jak přestat užívat tyto léky a nahradit je jinými zdravějšími alternativami, jako jsou léčivé potraviny a bylinky.

Jen v USA a Kanadě se každoročně předepíše 4 miliardy receptů. V nich je zahrnuto více než 80% předepsaných opiátů celého světa. V letech 1997 až 2012 počet předepsaných opiátů stoupl o 500%.

Případy nesprávné medikamentózní léčby jsou v současnosti jednou z hlavních příčin úmrtí.

Konkrétně, léky proti bolestem jsou nejčastější příčinou náhodných úmrtí.

Za posledních 15 let lidé zažívali bolesti mnohem delší dobu než kdykoliv předtím. Pokud si myslíte, že se vaše průměrná délka života zvýšila, potom nevidíte čísla.

Recepty na léky pro snížení cholesterolu, vysoký krevní tlak, hypotyreózu, proti bolesti, antipsychotika, antibiotika a léky proti cukrovce patří mezi nejčastěji předepisované léky.

Vstupte si do svědomí a přidejte do svého jídelníčku nějaké přírodní potraviny. Pokud to vyzkoušíte, zbavíte se navždy potřeby užívání mnoha z uvedených léků.

Podívejte se na těchto 7 nejvíce předepisovaných léků a přírodních prostředků, kterými je můžete nahradit.

Poznámka: V seznamu uvádíme účinné látky a v závorkách jejich alternativní názvy, poddruhy nebo jiné podobné účinné látky. Aktuální názvy léků a jejich výrobci se mohou lišit.

Proto je třeba, abyste si na obalu vašeho léku zkontrolovali, jakou účinnou látku obsahuje a porovnali ji s tímto seznamem.

1. Paracetamol (hydrokodon, oxykodon)

Použití: proti bolesti

V současné době patří mezi nejvíce užívané léky na světě. Stále více a více lékařů dostává obrovskou výplatu od farmaceutických firem za účelem propagace paracetamolu.

Tvoří více než 20% nejčastěji předepisovaných léků.

Dr. Thomas Frieden, ředitel centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), řekl pro Fox News, že lékaři je podávají pacientům jako bonbóny.

Někteří lékaři doporučují pacientům tyto léky ještě i na lehčí zranění.

Jak fungují:

Patří mezi orální psychoaktivní sloučeninu, která působí jako narkotikum a analgetikum. Biotransformuje se v játrech na několik metabolitů.

Jsou velmi závislé od metabolismu formy cytochromu P450.

Důsledky:

Respirační deprese, bradykardie (zpomalení srdečního rytmu), kóma, záchvaty, zástava srdce, poškození jater a smrt.

Zděděné geny, jako je cytochrom P450, ovlivňují metabolické cesty – někteří lidé je nedokáží vůbec zpracovat, navíc u menšího procenta z nich mohou mít větší sílu než obvykle.

Přírodní zdroje:

Zázvor, kurkuma, bobulovité ovoce, kajenský pepř, celer, třešně, tmavě zelená zelenina, ořechy.

2. Statiny (Atrovastatín, Simvastatin, Lovastatin, Pravastatin)

Použití: Snížení špatného LDL cholesterolu

15% předepsaných léků tvoří generické statiny. Studie zveřejněná v lednu 2012 v archivu časopisu Interní medicíny spojuje statiny se 48% vysokým rizikem diabetu 2. typu.

Neexistují žádné vědecké zdokumentované studie, které by prokázaly příčinnou souvislost, že nízký LDL cholesterol předchází onemocnění srdce a že snižuje riziko infarktu.

Jak fungují:

Statiny uměle snižují hladinu cholesterolu inhibicí kritického enzymu HMG-CoA reduktázy, která hraje roli v produkci cholesterolu v játrech.

Důsledky:

Zánět a patologické poškození svalstva, akutní selhání ledvin, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, rakovina, interference s pohlavními hormony a smrt.

Přírodní zdroje:

Ořechy, špenát, jablka, kurkuma, brusinky, rajčata, zelený čaj, tučné ryby, fazole, vojtěška, paprika, česnek, Psyllium, pískavice řecké seno, listnatec kopinatý, lékořice, bobule hlohu.

3. Lisinopril (Ramipril, Imidapril, Enalapril, Kaptopril, Perindopril, Fozinopril) a Amlodipin (Nitrendipin, Felodipin, nimodipin, Isradipin, Lacidpín, nimodipin)

Použití: Snížení vysokého krevního tlaku

V kombinaci Lisinopril a Amlodipin tvoří 23% z nejčastěji předepisovaných léků. Jsou to nejčastěji předepisované léky (v kombinaci) pro kardiovaskulární onemocnění a krevní tlak.

Lisinopril představuje přibližně 14% a Amlodipin asi 9%.

Jak fungují:

Lisinopril se používá při léčbě vysokého krevního tlaku, srdečního selhání a infarktu. Amlodipin se používá při léčbě vysokého krevního tlaku a anginy.

Brání vpádu vápníkových iontů do cév hladkého svalstva a srdečního svalu tak, aby zasáhly do metabolismu vápníku.

Důsledky:

Rakovina, onemocnění krve, růst prsů u mužů, impotence, deprese, tachykardie, zvětšení dásní, zánět jater, zvýšená hladina cukru v krvi, hepatitida, život ohrožující kožní onemocnění.

Přírodní zdroje:

Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C (chilli papričky, petržel, tropické ovoce, tmavě zelená zelenina, tymián, brokolice), potraviny s vysokým obsahem hořčíku (čokoláda, listová zelenina, para ořechy, mandle, kešu, melasa, dýně, dýňová semínka, piniové oříšky, vlašské ořechy), potraviny s vysokým obsahem draslíku (houby, banány, tmavě zelená listová zelenina, sladké brambory, pomeranče a datle). Kokosový olej a voda s koenzymem Q10 jsou velmi účinné při snižování krevního tlaku.

5. Omeprazol (Lansoprazol, Esomeprazol, Pantoprazol, Rabeprazol)

Použití: AntacidaInhibitor protonové pumpy, který tvoří jen 8% nejčastěji předepisovaných léků. Omeprazol je jedním z nejvíce předepisovaných léků pro léčbu žaludečního refluxu a vředů.

Jak fungují:

Potlačují sekreci žaludeční kyseliny specifickou inhibicí iontů žaludeční kyseliny v buňkách.

Absorpce omeprazolu nastává v tenkém střevě vypnutím vypínače, který podporuje zdravé trávení potravin. Omeprazol zcela metabolizuje cytochrom P450.

Důsledky:

Angína, vředy, tachykardie, bradykardie, palpitace, zvýšený krevní tlak, růst prsů u mužů, zánět slinivky, syndrom dráždivého tračníku, atrofie jazyka, onemocnění jater, zvýšená hladina cukru v krvi, svalová slabost, onemocnění kůže, pískaní v uších, zánět očí , časté močení, bolest varlat, anémie a onemocnění krvinek.

Přírodní zdroje:

Grapefruity, probiotika, brokolice, manuka červená, mastix, čaj z ibišku, glutamin, jilm, lékořice, šťáva z aloe vera, jedlá soda, nálev z nakládané zeleniny.

6. Azithromycin (Clarithromycin, Roxithromycin, spiramycin) a Amoxicilin (inhibitor betalaktamázy, sultamicilin v lidském organismu, Piperacilin)

Použití: Antibiotikum

Patří mezi 17% nejčastěji předepisovaných léků. Zajímalo by nás, proč máme rezistenci vůči antibiotikům.

Všechny přispívají asi 8,5% ke všem užívaným lékům. Azithromycin je jedno z nejprodávanějších antibiotik na světě a pochází z erythromycinu. Amoxicilin je běžný lék pro děti.

Jak fungují:

Předcházejí syntéze bakteriální buněčné stěny a narušují syntézu bílkovin. Tyto léky také inhibují syntézu bílkovin dobrých bakterií, které jsou potřebné pro imunitu a správné trávení.

Důsledky:

Zánět jater, zánět a poškození žaludeční stěny, zničení zdravých bakterií, zánět tlustého střeva, alergické reakce, obezita, rezistence vůči antibiotikům.

Přírodní zdroje:

Sluneční světlo (vitamin D), česnek, kokosový olej, kurkuma, potraviny s vysokým obsahem kyseliny nikotinové (vitamín B3), jako jsou losos, sardinky a ořechy, manuka červená, extrakt z olivových listů, zelený čaj, pau D’Arco, voda z růží, myrha, hroznový extrakt, Goldenseal, Mahónie cesmínolistá, oregánový olej, Právenka Latnatá a probiotika.

7. Metformin

Použití: Orální antidiabetikum

Metformin patří mezi 7 nejrychleji předepisovaných léků. Jde o první lék na léčbu cukrovky 2. typu, na nadváhu a obezitu. Snižuje také hladinu špatného LDL cholesterolu a hladinu triglyceridů.

Potlačením přirozené tvorby glukózy v játrech, lék aktivuje enzym, který hraje zásadní roli v signalizaci inzulínu, celkové energetické rovnováhy těla a metabolismu glukózy a tuků.

Důsledky:

Laktátová acidóza, porucha funkce jater/ledvin, snížení regulačního hormonu štítné žlázy (TSH) a testosteronu, zvýšení hladiny homocysteinu, malaabsorpce vitamínu B12, nedostatek vitaminu B12, rakovina močového měchýře, srdeční selhání.

Největší následek tohoto léku je to, že snižuje produkci několika hormonů v pankreatu a způsobuje další nerovnováhy.

Přírodní zdroje:

Černý čaj, sluneční světlo (vitamin D), káva (potřebné jsou však další výzkumy), kurkuma, ořechy, chia semínka, zelená listová zelenina, jablečný ocet, skořice, červené hrozny, ovesné vločky, brokolice, špenát, zelené fazolky a jahody.

90% všech případů cukrovky lze léčit konzumací potravin s nízkým glykemickým indexem, aerobním cvičením a silovým tréninkem.

Závěr

Léky, na které dnes utrácíme nejvíce peněz, jsou nové, patentované a tím chráněné od generické konkurence.

Často, ale jde o tentýž lék, který jen minimálně chemicky upraví. Takto vznikne jakoby zcela nová látka se stejnými nebo velmi podobnými účinky jako předcházející verze, na kterou již vypršel patent.

Avšak ještě lepší než užívání generických léků (přece jen jsou to stále umělé chemikálie) je lepší je nahradit přírodními prostředky. Ty nezřídka fungují stejně dobře, ne-li lépe, a nemají žádné nežádoucí účinky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button