Rady a tipyZdraví

Návod: Domácí tymiánový sirup proti kašli

Kupujete v lékárně drahé sirupy, které ne vždy při kašli pomůžou? Vyzkoušejte si výrobu domácího sirupu na kašel z tymiánu. Jeho příprava není vůbec náročná, ani časově, ani finančně. Neobsahuje žádné přidané látky, umělá sladidla a jeho chuť je sladká a příjemně voní. Zbavte se kašle s domácím tymiánovým sirupem. 

Ingredience:

  • 100-200 g třtinového cukru (100 g cukru může zastoupit i 100 g medu)
  • 200 ml vody
  • sušený tymián (1 balíček kupovaného nebo 4 větvičky nasušeného)
  • 3 lžíce slézového květu

Při výrobě sirupu můžete použít sušený tymián, který zakoupíte v obchodě nebo domácí nasušený, použít můžete samozřejmě i čerstvý.

Připravte si kastrůlek, ve kterém svaříte 200 ml vody a 100 g cukru. Cukr by se měl ve vodě úplně rozpustit. Nyní je na čase přidat sušený tymián a slézový květ. Povařte přibližně dvě minuty. Takto provařenou směs odstavte z tepla a nechte přes noc vylouhovat.

Čeká vás už pouze cezení přes sítko a ohřátí sirupu. Chcete-li, aby váš sirup byl čirý a čistý, přeceďte ho přes bavlněné plátýnko, abyste se zbavili malých kousků bylinek. Nyní je čas přimíchat 100g cukru nebo medu. Nyní směs pomalu ohřívejte, aby se vám v ní med rozpustil, zbytečně ho již nevařte, abyste nepřišli o všechny enzymy a vitamíny. Poté sirup přelijte do lahviček a uchovávejte v ledničce. dopřávejte si sirup 3 krát denně v průběhu nachlazení či když vás trápí kašel.

Tymián a kašel

Pokud cítíte, že vás začíná bolet v krku a někde jste prochladli, určitě si již preventivně dopřejte pár lžic tymiánového sirupu. Tymián funguje jako bylinné antibiotikum a na váš krk má antiseptické a dezinfekční účinky. Je vhodné ho užívat při nachlazení, zánětech dýchacích cest a problémech s trávicím traktem. Je skvělým lékem na suchý, dráždivé i záchvatový kašel, umožňuje snadnější vykašlávání hlenů. Sléz se přidává do sirupu jelikož má protizánětlivé účinky, je vhodný na suchý kašel a při zahleněný. Kdybyste sirup připravili pouze z tymiánu, byl by vhodný spíše na vlhký kašel. Pokud přidáte slézový květ, je sirup vhodný na suchý i vlhký kašel.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button