Zdraví

Na menstruační bolesti a křeče pomůže kůra z kaliny obecné

Hledáte-li lék na menstruační bolesti, křeče a stavy doprovázející menstruaci, vyzkoušejte kalinu obecnou. Tento keř není příliš populárním a pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli, ale jeho kůra má skvělé účinky, které se budou hodit zvláště ženám. 

Kalina obecná

Kalina je přibližně 4 metry vysoký keř, který poznáte podle bílých až narůžovělých květů, které jsou podivně ploché. Narazíte na něj v našich končinách zvláště ve vlhkých křovinách a listnatých lesích, ale roste v celé Evropě i severní a západní Asii. Kalina bývá často pěstována jako okrasný keř, jelikož má krásné květy a typicky červené plody.

Léčivá kůra

Kůra kaliny je známá z lidového léčitelství a už dříve byla používána při menstruačních bolestech. Obsahuje vitamín C a K, kumariny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy a další organické kyseliny. V tradičním léčitelství se z kůry připravoval odvar. Byl užíván na děložní křeče a bolestivou menstruaci. Pomáhal však také na hemeroidy. Jeho účinky byly protizánětlivé. I vy můžete kůru z kaliny užívat. Stačí ji nasbírat a sušit v tenkých vrstvách při teplotě do 40 stupňů.

Plody kaliny

Používány jsou také červené plody kaliny, které obsahují vitamín C, pektin, saponiny, třísloviny i karoten. Jejich účinky jsou uklidňující, uvolňující, anestetické a podporují produkci moči. Nálev z bobulí se užíval v případě nachlazení, při průjmu či jako lék na žaludeční vředy. Plody kaliny jsou ve východní Evropě zpracovávány do podoby džemů či šťáv, což u nás není běžné. Ke sběru plodů dochází na podzim, před prvními mrazíky a suší se při teplotě do 60 stupňů.

Jak si připravit odvar?

Příprava odvaru je velmi snadná. Kůru můžete zakoupit také ve specializovaných obchodech s bylinami či na internetu. Připravte si dvě lžíce sušené kůry, kterou zalijete vroucí vodou a necháte vařit na ohni přibližně půl hodiny. Při menstruaci ji můžete užívat třikrát denně po půl skleničce. Chcete-li užívat plody kaliny, musíte vždy před konzumací tepelně zpracovat! Její plody totiž obsahují nebezpečné toxiny. Připravovat se však z plodů může nálev z ovoce či sirup.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button