Průjem občas potrápí většinu lidí. Co pomáhá k rychlému uzdravení?
Většina lidí již dopředu pozná, že se potíže se stolicí blíží. Křeče v břiše a řídká stolice jsou projevem nepříjemného průjmu. Akutní průjem obvykle trvá 1 den – 2 týdny a může být jak bakteriálního, tak i virového původu. Dalšími příznaky průjmu jsou nadýmání, bolest hlavy a zvýšená teplota. Existuje několik způsobů, jak zmírnit příznaky průjmu a zkrátit dobu rekonvalescence.
Nejdůležitější je hydratace
Téměř u každé běžné nemoci (chřipka, angína) slýcháme, že je důležité pít, u průjmu to platí dvojnásobně. Dehydratace u lidí se sníženou imunitou či u malých dětí může vést až k smrti. Pro děti jsou v lékárně volně dostupné hydratační roztoky, nahradit se dají také nápoji pro sportovce.
Příjem probiotik nepodceňujte
Možná se zdá, že kolem probiotik v poslední době rozruch, a není to náhoda. Probiotika jsou živé organismy, známější pod termínem dobré bakterie, které upravují střevní mikroflóru. Ačkoli si můžete probiotika koupit v lékárně ve formě tablet, existuje i mnoho potravin, které probiotika obsahují:
- zrající měkké sýry
- řepný kvas
- tvaroh
- hořká čokoláda
- zelené olivy
- kefír
- kimchi
- kombucha
- kysané zelí
- miso
- nakládané okurky
- kváskový chléb
- tempeh
- jogurt
Dobré bakterie, které žijí ve vašem střevním traktu, jsou nezbytné pro normální fungování vašeho gastrointestinálního systému. Hrají důležitou roli při ochraně vašich střev před infekcí. Když váš systém změní antibiotika nebo jej zahltí nezdravé bakterie či viry, můžete dostat průjem. Probiotika mohou pomoci s průjmem obnovením rovnováhy bakterií ve vašem střevě.
Potraviny vhodné při průjmu
Většina lidí není schopná první den nic pozřít. Jsou však potraviny, o kterých se všeobecně ví, že „staví“. Důležité je vyhýbat se potravinám s vyšším obsahem vlákniny. Čemu dáte raději přednost:
- banány
- rýže (bílá)
- jablečná neslazená přesnídávka
- vařené nebo pečené brambory (se slupkou)
- pečené kuře s odstraněnou kůží
- kuřecí polévka (která také pomáhá při rehydrataci)
Mezi lidmi je rozšířený mýtus, že je vhodné suché pečivo nebo piškoty. V obou potravinách je obsaženo malé množství tuku, proto je vhodnější se jim vyhnout.
Zdroje náhledového obrázku: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos