HubnutíKrásaZdraví

Nejdůležitější fakta o celulitidě: Jak se jí rychle zbavit?

Komu by se líbila ta nevzhledná jamkovitá kůže a samé ďolíčky. Jediné, které dokážou ženy akceptovat, jsou ty ve tvářích, ale jak se objeví na stehnech či zadečku, nastává veliký estetický problém pro každou z nás.  Na nohou či zadečku ji můžeme lehce schovat, ale co když se objeví na našich pažích? Není to příjemný pohled. S přibývajícím věkem jí začne trpět každá žena, nicméně jejímu rozvoji můžeme zabránit nebo jej alespoň o něco oddálit.

Celulitida je tvořena změnami podkožního tukového vaziva a tukových buněk, které zadržují vodu. Bývá obecně spojena s obézními ženami. Není tomu ale tak! Trpí jí ženy všech typových postav. Hlavní roli v tomto nelítostném souboji hrají geny.

Jak celulitida vzniká?

Celulitida se „množí“ právě z uložených tukových zásob, jež nezvládne tělo vstřebat. Proto můžete držet jakou chcete dietu, ale celulitidy se prostě nezbavíte. Ani cvičení nebude nikdy efektivní, jelikož jsou tuky schovány v tukových polštářcích, odkud je nespálíme jako zdroj energie.

Největší nespravedlností je, že u mužů se celulitida prakticky nevyskytuje. Můžou za to jejich tukové buňky, které jsou jinak anatomicky uspořádány než u žen, a hlavně minimální hladina estrogenu. Pokud je nějaký muž celulitidou přeci jen postižen, bývá to nejčastěji v oblasti břicha či hýždí a na vině je jejich těsné spodní prádlo či utažený pásek od kalhot.

Celulitida v těhotenství

V těhotenství se může výskyt celulitidy lišit, a to opět kvůli hormonům. Ke konci těhotenství navíc dochází k otokům nohou a rukou, což celulitidu ještě více podpoří. Ženy trpící na otoky by v tomhle období měly nosit stahovací punčocháče a pravidelně si mašírovat stehna.

Příčina vzniku celulitidy

Nejčastější příčinou je špatný krevní a lymfatický oběh, jež je zapříčiněn tím, že tělo nemá dostatek pohybu, což vyvolá zbytnění tukové a vazivové části kůže. Pokud se k tomuto problému přidá také genetická predispozice, můžete se s celulitidou seznámit, protože s vámi bude žít po celý život. Stejně tak pokud k tomu všemu přidáte ještě špatné stravovací návyky. Ty znemožní lymfě, aby správně fungovala. Ta právě musí odvádět z těla lymfatické látky. Vhodná je v tomto případě lymfodrenáž či pravidelné cvičení, jež dokáže lymfě pomoci nastartovat a prokrvit vaše končetiny.

Kdy celulitida vzniká?

Nejčastěji se začne u dívek projevovat v období puberty, kdy jejich tělo prochází náhlými hormonálními změnami, jako je například menstruace, užívání antikoncepce či prostě dospívání. Tělo začne zadržovat vodu a celulitida je na světě. Žena najednou vypadá opuchle a neforemně. Není to příjemný pocit, nicméně je v tomto období vhodné užívat nějaké přípravky na odvodnění. Stejně tak je třeba omezit konzumaci jídla s vysokým obsahem cukru nebo soli, jež jsou hlavními zadržovateli té nesprávné vody v těle.

Stupně celulitidy

  1. Pomerančovou kůži uvidíme pouze tehdy, když si kůži zmáčkneme.
  2. Na kůži jsou viditelné drobné nerovnosti, jež se objevují hlavně v oblasti stehen a vynikají hlavně při sezení. Pokud ležíme, celulitida není vidět.
  3. Ďolíčky jsou jasně viditelné i v případě, že ležíte
  4. Pokud celulitidu nijak neléčíme, objeví se po 40. roce života ženy. To už jsou na kůži jasné viditelné nevzhledné hrbolky.

Jak se stravovat?

Dopřejte si vyváženou stravu, která musí být bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo. Tuky omezte na minimum a naprosto se vyhněte cukrům, a to hlavně těm jednoduchým. Také sladké a bílé pečivo, uzeniny, chipsy a podobné potraviny už se nesmí ve vaši domácnosti objevit. Je třeba vypít alespoň dva litry čisté vody denně. Bublinková voda činnost organismu jen brzdí – stejně jako alkohol a káva – na ně si musíte dát velký pozor!

Sportek ku zdraví a proti celulitidě!

Pokud budete sportovat, váš lymfatický systém bude pořád aktivní. Dejte zelenou aerobiku, který dokáže vaše tělo prokrvit nejvíce. Ideální je cvičení ve vodě, jež má také skvělé chladící účinky a efekt komprese vody je účinný hlavně na dolní končetiny. Skvělou volbou je takzvaný nordic-walking – chůze se speciálně upravenými hůlkami.

Vyčistěte si tělo

Pokud máte možnost, využijte lymfodrenáže. Pamatujte ale na to, že musí být provedena certifikovaným odborníkem, jinak by její účinnost nemusela být efektivní. Využijte buď jemnější klasickou nebo intenzivnější kosmetickou lymfodrenáž a nechte si odvést tu špatnou vodu z těla ven. Provádí se buď klasickými masážemi nebo také za použití speciálních nohavic nebo rukavic. Ty nám dokážou skvěle rozproudit organismus a vyčistit ho od nežádoucích toxinů. Vidět výsledky je možno až alespoň po deseti sezeních.

Lymfodrenáž také působí preventivně proti křečovým žílám či metličkám. Účinek musíte ale podpořit i samy doma. Je třeba opravdu hodně pít – samozřejmě čistou vodu – a používat kofeinové krémy. Ten pomáhá odbourat tuky a odvádět vodu.

Namasírujte se doma

Nejlepším bojovníkem proti celulitidě doma je sprcha. Sprchujte se střídavě teplou a studenou vodou – a to jen na hýždě či jiná místa, kde se celulitida vyskytuje. Teplotu střídejte zhruba po třiceti sekundách. Jejich rozdíl by měl být minimálně 16 stupňů Celsia.

I na suchu můžete proti celulitidě bojovat, a to masáží či kartáčováním. „Vykartáčujte“ si své tělo a odstraníte tak navíc zbytek odumřelých buněk a prokrvíte pokožku. Nemusíte se soustředit pouze na místa postižená celulitidou. Klidně si kartáčujte i záda. Začněte od chodidel a postupujte vzhůru směrem k srdci. Použijte buď kartáč nebo i režné rukavice, pryžového ježka či peelingovou houbičku. Možností je mnoho, vy si jistě vyberete tu správnou.

Tak hurá do boje proti tak nelítostnému soupeři, jako je celulitida. Vy na to máte!

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button