Dům a zahradaZdraví

Jak si za domácích podmínek vypěstovat citronovník?

Objevte kouzlo citrusů a zaplňte jimi terasu, verandu nebo sluneční pokoj. Žlutá je teplá, energická, zářivá a optimistická barva. Jak však vypěstovat citronovník z pouhého semínka?

Citronovníky jsou vynikajícím doplňkem zimních zahrad a pomerančů

Kromě toho, že ostatním rostlinám poskytují ideální klima, dodávají prostoru také středomořský nádech.

Pokud chcete sklízet své vlastní citrusové plody, pak pěstování citroníku ze semen není tou nejlepší volbou. Je to proto, že semena nemusí nutně značit mateřskou rostlinu. Samozřejmě můžete mít štěstí a váš citroník bude produkovat lahodně pikantní žluté citrony, ale nemusí tomu být vždy a za každou cenu…

Dlouhá doba, než vyprodukuje ovoce

Další věcí je fakt, že zasazenému citronovníku trvá až pět let, než vyprodukuje ovoce. To je sázka do loterie. Pokud chcete plody dříve, je nutné koupit již naroubovanou rostlinu v některém ze zahradních center.

I když se jedná o dražší variantu, průměrný citronovník může vydržet až 50 let. Po dosažení plné velikosti bude plodit téměř po celou tuto dobu. Ideální je rozsévat pecky v dubnu, ale je to možné prakticky kdykoliv.

Jak na to?

Nakrájejte citron na polovinu na prkénku a vyjměte jadérka. Zlikvidujte malé scvrklé pecičky, ty by vám nevzešly. Poté vložte zbývající pecky do sklenice vody, abyste zjistili, zda jsou životaschopné. Pokud se potopí, je dobré je zasadit, když se vznášejí, pravděpodobně nevyklíčí.

Zasaďte alespoň 5 semen, abyste měli větší šanci na úspěšný růst. Po vyjmutí semen z vody musíte nyní odstranit slizký povlak z jader. Tento povlak obsahuje cukry, které při zasazení podporují hnilobu a rozpad.

Odstraňte povlak pod tekoucím kohoutkem nebo si můžete jednoduše dát semeno do úst a vysávat ho, dokud nezmizí citronová příchuť. Nenechávejte semínko nikdy vyschnout, musí zůstat vlhké, aby vyklíčilo.

Vyberte malý květináč se spoustou drenáže. Dobrou volbou je terakota. Naplňte nádobu citrusovým kompostem – ideálně i s příměsí štěrku. Předem navlhčete půdu a poté zasaďte semena do hloubky cca 1 – 1,5 cm.

Umístěte nádobu na teplé místo, jako je třeba parapet. Půda by nikdy neměla vyschnout, zajistěte pravidelné zalévání.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button