Zdraví

Kontryhel: Bylina, která by neměla doma chybět žádné ženě

Lístečky této rostlinky potkáte na loukách a při okrajích lesů a cest celkem často. Kontryhel je typický svými půlkruhovitými, sedmi až devilaločnými listy, které kvetou od dubna do června. Zvláště ráno, když se jdete projít, můžete vidět lístky kontryhele s kapičkou ranní rosy. Ta se na listech drží, jelikož má na sobě kontryhel jemné chloupky, které rosu udržují na listu. Nasbírejte si kontryhel a nasušte si ho pěknou řádku, zvláště ženy jeho účinky ocení. 

Rostlina pro ženy

Kontryhel ocení především ženy, které trpí poruchami menstruace a menstruačního cyklu. Pomůže i při gynekologických problémech či nepravidelné menstruaci v době přechodu. Pokud se u mladých dívek stále nedostavuje menstruace, doporučuje se pít čaj z kontryhele, popřípadě v kombinaci s řebříčkem. Kontryhel však také posiluje srdce, pomůže při horečkách či na bolavé rány. Dokonce se po vytržení zubů doporučuje kontryhel, jelikož má svíravé účinky. S pomocí vyplachování s výluhem z kontryhele se rána rychleji zahojí. Bylina odstraňuje slabost svalů a končetin.

Pro ženy po porodu

Kontryhel je blahodárným pomocníkem i na zranění způsobené při porodu, pomůže i s ochabnutím lůna žen, které měly těžké porody. Pomáhá i ženám, které jsou náchylné k potratům, jelikož upevňuje plod, čímž zabraňuje potratu. Posiluje ochablé vazivo dělohy. Ženám se doporučuje, aby již od třetího měsíce těhotenství pily čaj z kontryhelu. Je to opravdový všelék na ženské nemoci.

Jak kontryhel užívat?

Kotryhel si můžete koupit v bylinných lékárnách či si ho nasbírat a nasušit na celý rok. Sbírá se nať a listy. Z kontryhelu se připravuje čaj. Vrchovatá lžíce byliny se zalije 250 ml vody, spaří se a nechá krátce vylouhovat. Používá se také obklad z čerstvých listů, který pomůže na špatně se hojící rány. Kontryhel můžete přidávat i do koupele. Přibližně 200 g nasušené byliny zalijte studenou vodou a nechte přes noc odležet, druhý den směs zahřejte a vlijte do koupele. Kontryhel je důležitou bylinou a jeho účinky není dobré podceňovat. Zvláště ženy by ho měly mít vždy doma a preventivně ho užívat.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button