JídloOstatníRady a tipyZdraví

7 fantastických výhod bromelainu

Bromelain je fantastickou sloučeninou, která má pro tělo řadu přínosů, přesto ho většina lidí nezná. Nachází se v exotickém ovoci, které je dostupné každému z nás. Používá se k léčbě určitých zdravotních stavů a dostupný je nejen v ovoci, ale lze ho pořídit i jako doplněk stravy. Spolu s výhodami má však užívání bromelainu i některé vedlejší účinky. Představíme si o něm vše důležité, co potřebujete vědět.

Co je bromelain?

Bromelain je enzymový extrakt, který lze získat z určitých druhů ovoce z čeledi broméliovité, zejména ze stonků ananasu. Bromelain je vlastně kombinací proteolytických enzymů, které jsou schopny trávit/metabolizovat bílkoviny. To může být důležité pro vše od trávicího systému po klouby a kosti. Je už po stovky (možná i tisíce) let součástí tradiční medicíny a bylo zjištěno, že tento ananasový enzym má určité zdravotní přínosy. Zatímco v posledních letech se o účinnosti bromelainu vedly velké diskuse, neoficiální a tradiční důkazy tvrdí, že má mnoho působivých účinků na lidské zdraví.

Přirozeným zdrojem bromelainu je ananas.

Výhody bromelainu

Jeho konzumace má širokou škálu výhod, které by měli znát zejména lidé, kteří mají astma, autoimunitní onemocnění, artritidu a bolesti kloubů a poruchy trávení.

Hojení tkání

Byl proveden určitý výzkum o protizánětlivých a hojivých vlastnostech tohoto extraktu. Lidem, kteří utrpěli trhlinu vazu, jako je například přední zkřížený vaz, může konzumace tohoto extraktu urychlit proces hojení a zmírnit bolest.

Alergie a astma

Tento enzym je schopen řešit alergické reakce a astmatické příhody u zdroje – imunitního systému. Potlačením zbytečných alergických reakcí může tento doplněk pomoci zvýšit kvalitu vašeho života a snížit záněty v celém těle.

Protirakovinné účinky

I když jsou zapotřebí další studie, bromelain byl zkoumán pro svůj potenciál proti rakovině. Podle Memorial Sloan Kettering Cancer Center výzkum ukazuje, že tento enzym může mít protinádorové a chemopreventivní účinky proti sarkomům, leukémii a také nádorům plic a prsu. Pozitivní účinky by mohl mít i při užívání vedle běžné léčby rakoviny.

Zánětlivé onemocnění střev

Jako silná protizánětlivá sloučenina může tento extrakt pomoci uklidnit střeva a snížit mnoho příznaků zánětlivého onemocnění střev, jako je průjem, žaludeční nevolnost, nadýmání a křeče. Tento extrakt může pomoci i při jiných poruchách trávení.

Sinusové infekce

Když máte chronický zánět dutin, může to znepříjemnit život. Ale používání tohoto doplňku může snížit tyto zánětlivé epizody a posílit vaši imunitní odpověď v této části těla.

Zotavení po zákroku

Po operaci nebo zranění potřebuje vaše tělo čas na odpočinek a zotavení. Bylo zjištěno, že extrakt bromelainu urychluje proces hojení, a to jak interně, tak externě.

Artritida a bolest kloubů

Pro lidi, kteří trpí artritidou a bolestmi kloubů, stejně jako jinými stavy, jako je zánět šlach, může použití tohoto doplňku poskytnout analgetické a protizánětlivé výhody, a tím snížit bolest a zvýšit kvalitu života.

Potravinové zdroje bromelainu

Pokud přijímat více této látky ve vaší stravě, můžete si koupit doplněk stravy v podobě tablet nebo kapslí. Přirozeným zdrojem bromelainu je ananas. Nejvyšší koncentrace bromelainu se nachází v jádru a stonku ananasu, takže konzumace nebo lisování šťávy je nejlepším způsobem, jak do sebe bromelain dostat přirozenou cestou. Pokud ananas rozmixujete a poté scedíte koncentrovanou šťávu, můžete získat zdravou dávku těchto enzymů. Nicméně nákup extraktu z obchodu může být nejjednodušší způsob, jak do sebe dostat jeho dostatečné množství.

Vedlejší účinky bromelainu

Existují některé vedlejší účinky konzumace tohoto extraktu, které je vhodné znát.

  • Těhotenství: Pokud jste těhotná nebo kojíte, nebyl proveden dostatek výzkumu, který by poukazoval na rizika, proto se používání tohoto extraktu raději vyhněte.
  • Alergie: Pokud jste náchylní k alergiím nebo máte alergii na latex, ananas, pyl, fenykl, pšenici nebo celer, můžete na tento enzymový extrakt reagovat negativně.
  • Gastrointestinální problémy: Někteří lidé také hlásí průjem a žaludeční potíže, zvláště když začnou používat extrakt poprvé.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button