Přírodní léčbaZdraví

Proč dát přednost horké vaně oproti sprchování? Koupelové soli a oleje jsou léčivé

Voda je základ života. Ve starověku bylo koupání v horkých minerálních pramenech a studené slané vodě běžným rituálem pro udržení zdraví. Lázně jsou navíc vyhlášené tím, že jsou posvátné. Vkročení do teplé vody evokuje pocit bezpečí, kdy jsme se takto dobře cítili u maminky v děloze.

Horká koupel minimalizuje bolest hlavy, nespavost, menstruační křeče, deprese a chronické bolesti, ale také uklidňuje nervy. Hydroterapie se také používá i v mnoha zdravotnických systémech. Je spojena s řadou pozitivních vlivů na chronické záněty, např. osteoartritida, revmatoidní artritida a fibromyalgie. Zvyšuje také metabolismus glukózy.

Svalstvo se uvolňuje díky tomu, že se prokrví tkáně a uklidní se parasympatikus. Naopak studená voda ráno působí jako posilovač imunity. Do těla se vyplaví endorfiny jako je dopamin (potlačuje depresi).

Epsomská sůl nebo himalájská růžová sůl jsou velmi prospěšné. Himalájská sůl obsahuje 84 stopových minerálů, včetně draslíku, hořčíku a sodíku. Čistí tělo od toxinů a současně s tím se lepší i stav pokožky.

Aromatické byliny v sáčcích, ať už čerstvé nebo sušené, jsou skvělé proti stresu. Bylinky do koupele jsou upřednostňovány ve formě hodně koncentrovaných čajů, např. levandule, zlatobýl, listy svaté bazalky či květy měsíčku. Další možností je dát bylinky do uzavřeného mušelínového sáčku či do ponožky. Pokud tedy toužíte rozjasnit mysl a snížit napětí, je pro vás takto připravená koupel tím pravým ořechovým.

I koupel na nohy dokáže zázraky

Je vhodnou alternativou k celotělové lázni. Podporuje více, než 72 000 nervových zakončeních a 6 akupunkturních meridiánových bodů. Esenciální oleje by měly být vždy dobře naředěny a dispergovány v oleji, hustém gelu z aloe vera či kastilském mýdle. U aromaterapeutických solí do koupele, zřeďte éterické oleje v malém množství oleje.

Vyživující koupele – příprava

  • Organický jablečný ocet v množství 1 šálku vyrovnává pH pokožky, bojuje proti kvasinkovým infekcím a zklidňuje popáleniny
  • ½ šálku himalájské soli je vhodné na akné, ekzémy a lupénku
  • ½ šálku mořské soli nebo soli z Mrtvého moře na bolesti spojené s psoriázou a artritidou
  • ½ šálku epsomské soli zvyšuje serotonin a energii, snižuje podrážděnost a krevní tlak
  • Květy heřmánku nebo organické sušené okvětní lístky růží v poměru 1 šálku zlepšují spánek
  • ½ šálku nastrouhaného čerstvého zázvoru nebo 1 čajovou lžičku zázvorového prášku dejte do vody pro zvýšení chi energie, posílení imunity a zmírnění bolesti
  • Esenciální oleje – 5 až 7 kapek levandule (podpora nervového systému), eukalyptu nebo čajovníku (ucpání dýchacích cest, nachlazení, chřipka), pelargónie (nadledviny a reprodukční hormonální podpora), borovice nebo jedle (nadledviny a nervy).

Bylinkový antistresový čaj do koupele:

¼ šálku listů meduňky

¼ šálku květů z heřmánku

¼ šálku máty peprné

¼ šálku okvětních lístků růží

Bylinky zalijte 2 litry vroucí vody ve velké nádobě a nechte 15 minut odstát. Čaj přeceďte a vlijte do koupele, bylinky zlikvidujte.

Bylinné koupelové soli:

2 šálky epsomské soli

1 šálek mořské soli

½ šálku jedlé sody

2 lžíce nosného oleje

20 kapek levandulového éterického oleje

Soli a jedlou sodu vsypte do misky a důkladně je spojte. Esenciální olej smíchejte s nosným olejem v malé misce. Do směsi solí přidejte směs éterického oleje. Ke koupeli používejte 1 – 2 šálky. Skladujte ve skleněné nádobě po dobu půl roku až roku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button