KrásaPřírodní léčbaZdraví

8 zdravotních výhod, kvůli kterým byste měli pěstovat levanduli

Věděli jste, že levandule je z rodu máty? Nejobvyklejší formou je Luvandula angustifolia, která se nejčastěji vyskytuje u nás v Evropě, ale i v Africe, Středomoří a dokonce i v Asii. Má spoustu možností využití a proto je tak hojně využívána po celém světě. Je využívána hojně například v kosmetickém průmyslu či jsou z ní vyráběny bylinné léky. Navíc je plná esenciálních olejů, které jsou velice oblíbené u mnoha lidí.

Levandule a zdraví

Nejen jeho chuť a vůně jsou jedinečné, ale i její unikátní vliv na lidské zdraví je neodmyslitelný.

1. Snižuje stres a úzkostné stavy

Nejefektivnější způsob, jak se zbavit stresu pomocí levandule je rozemnout její listy mezi prsty a vetřít do spánků. Přirozeně se tak uvolní její organické sloučeniny, které mají příznivý vliv na náš organismus. Její aplikace na spánky vám pomůže uklidnit nejenom mysl, ale i celé tělo, zmírní úzkostné stavy a dá vaše myšlení zase do přípustné roviny. Stejného účinku dosáhnete také, když si uvaříte levandulový čaj. Její přirozené antioxidanty sníží hladinu stresových hormonů v celém těle.

2. Levandule a spánek

Zapomeňte na různé prášky a přípravky na spaní. Namísto toho si zkuste uvařit v horké vodě květy levandule a výsledný roztok vám skvěle pomůže při vyvolání spánku a příjemné relaxace. Je to dáno tím, že tato bylina je úzce spojena s naším nervovým systémem a pomáhá odbourávat negativní myšlenky z vaší hlavy. Často se také spojuje s meditací, jak ve formě aromaterapie, tak například s éterickými oleji.

3. Levandule proti zánětům

Pokud byste chtěli uvolnit tělo a zároveň i mysl, tak už nemusíte tápat, jak na to. Levandule to skvěle vyřeší za vás. Dopřejte si voňavou koupel s květy levandule – pokud v této lázni vydržíte dostatečně dlouho, levandule vám pomůže se snižováním zánětu. Její antioxidační a protizánětlivé účinky jsou totiž hodně silné a vy si navíc užijete příjemnou koupel.

4. Levandule na pokožku

Nejefektivnější způsob, jak se postarat o hydrataci a zdraví své pleti, je naplnit lahvičku s rozprašovačem levandulovými květy. Pokud pocítíte suchost pokožky, jednoduše dané místo postříkejte tímto vyluhovaným extraktem a uvidíte, jak rychle se vám uleví. Pomáhá dokonce léčit akné, ekzém či psoriázu.

5. Levandule a rány

Mimo její relaxační a aromaterapeutické funkce dokáže mít velice léčivý vliv na různé infekce. Rozdrcené listy se aplikují na čerstvá zranění a rány, což nejen urychluje jejich hojení, ale působí také preventivně proti vzniku infekcí v nich.

6. Levandule a vlasy

Pokud se řadíte mezi ty nešťastné, kteří trpí vypadáváním vlasů, není nic jednoduššího, než si pořídit šampon z levandule. Ale jak můžete věřit všem těm přípravkům, které slibují úžasné výsledky, ale nakonec jsou namísto levandule plné chemie a jejich účinek nebude vůbec efektivní? Připravte si takový šampon svépomocí!  Stačí pouze namočit květy levandule a dostatečně vyluhovanou směs aplikujte na vaše vlasy. Nejenže bude působit jako účinný šampon, ale také dokonce zvýší zdraví folikulových lůžek a vlasů.

7. Levandule a srdce

Antioxidační složky levandule přirozeně snižují krevní tlak a uvolňují tlak v cévách, čímž efektivně pomáhá našim srdcím. Stejně tak napomáhá zabránit ateroskleróze i jiným kardiovaskulárním problémům, čímž efektivně snižuje riziko srdečního záchvatu či mrtvice.

8. Levandule a zažívání

V levanduli se nachází léčivé látky zvané polyfenoly, které zabrání vzniku škodlivých bakterií a také hromadění plynů ve střevech. Takže váš žaludek zůstane v pohodě, nadýmání bude pryč a po křečích už také nebude ani stopa. Vysokou účinnost slibuje žvýkání levandulových listů či pití levandulového čaje.

Jak pěstovat levanduli?

Na zahradě

Musíte být trpěliví – semínko levandule totiž velice pomalu klíčí, takže je nejlepší nakoupit její sadbu. Její pěstování je velice snadné, pokud jim dopřejete vše, co potřebují. Nejlépe se rostlině daří v teplých a slunečných prostorech a hlavně v dobře odvodněné půdě.

Musíte pamatovat na to, že tato rostlina prostě nebude tolerovat vlhké podmínky. Je třeba tedy pořádně zvážit, kde budete levanduli pěstovat. Je třeba taktéž myslet na cirkulaci vzduchu, takže je nemůžete zasadit moc blízko u sebe, jinak hrozí, že vznikne kořenová hniloba.

V interiéru

Od pěstování na zahradě se moc starost o ně příliš neliší. Je třeba akorát rostlině dopřát dostatek světla a tepla. Zbytečně ji nezalévejte – pouze tehdy, když se vám zdá výrazně suchá. A hlavně – rostlinu nikdy nehnojte!

Jak o levanduli pečovat?

Levandule není náročná na údržbu. Zezačátku je třeba ji zalévat a poté, co nám rostlina vyroste, zalévání omezte a nechte ji v suchu.

Pokud budete chtít, aby vám levandule rychleji rostla, je třeba ji pravidelně prořezávat – a to přibližně na třetinu jejich výšky.

Na následnou sklizeň levandule se můžete těšit nejdříve po roce pěstování. Pokud se rozhodnete sklízet, proveďte to brzy ráno a sesbírejte pouze ty kvítky, které nebudou plně otevřeny. Následně je rostliny třeba svázat a zavěsit hlavou dolů na nějakém tmavém a suchém místě.

Tak už nad ničím neuvažujte a nasaďte si tuhle nenáročnou královnu mezi voňavými rostlinami, která vám dokáže pomoci v mnoha směrech.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button