PrevenceVitamínyZdraví

Mnoho lidí používá opalovací krémy špatně. Jak se správně před sluncem chránit?

Blíží se léto a již v dnešních dnech sluníčko ukazuje svou sílu. Kromě rozkvetlé přírody pociťuje sílu slunečních paprsků naše pokožka. Asi není potřeba rozebírat, jak může být slunce pro naši pokožku škodlivé. Protože potřebujeme slunce k tvorbě vitamínu D, je všeobecně doporučováno slunit se v dopoledních nebo podvečerních hodinách, kdy již nemá slunce takovou sílu. Ovšem i tak je potřeba se chránit ochranným opalovacím krémem.

Jak se nejlépe chránit před sluncem

Nejúčinnější ochrana před sluncem je nosit co nejvíce oblečení a klobouky a používat širokospektrální opalovací krém s ochranným faktorem 30 nebo vyšším na jakoukoli pokožku, která je vystavena slunci.

Pokud používáte opalovací sprej, velká část se dostane do vzduchu, ne na pokožku. Tím vzniká menší ochrana, než se mnozí domnívají. Ochrana může také nerovnoměrná, když sprej důkladně nerozetřete.

Opalovací krém se považuje za nejúčinnější ochranu před slunce, aplikujte ho vždy minimálně 20 minut před odchodem. Krémem nešetřete, zejména u dětí, nebojte se nanést velkou vrstvu. Nezapomeňte na citlivá místa, jako je váš obličej, uši, zadní strana krku a horní části chodidel, nebo na těžko dostupná místa, jako jsou vaše záda.

Vyhýbejte se používání přípravků z předchozích let, výrobci upozorňují, že nemusí být účinné.

Nezapomeňte i na svůj zrak a investujte do kvalitních slunečních brýlí UVA a UVB ochranou.

Mýty o opalování

Není důvod se vystavovat riziku rakoviny kůže a zrychleného stárnutí, abyste získali dostatek vitamínu D. Vitamín D částečně získáváme také ze stravy nebo suplementací.

Mnoho lidí se mylně domnívá, že lidé s tmavou pletí se nepotřebují chránit. Lidé s tmavší pletí mohou stále vyvinout rakovinu kůže a zažít fotostárnutí (předčasné stárnutí kůže způsobené opakovaným sluněním). Opálení ve všech barvách pleti znamená poškození kůže a poškození vede k rakovině kůže a stárnutí.

Mnozí věří, že škodlivé jsou pouze paprsky UVB. Zatímco UVB je typ spojený se spálením a rakovinou kůže, UVA je také škodlivé v tom, že je spojeno se stárnutím a vráskami.

Další mýtus se týká solárií. Deset nebo více použití solária zvýší riziko melanomu o 34 procent. Lidé, kteří používají solárium před dosažením 35 let, zvyšují své riziko o 75 procent.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button