JídloVitamínyZdraví

6 super zdravých semínek, která by neměla chybět ve vašem jídelníčku

Semena obsahují všechny výchozí látky nezbytné pro vývoj ve složité rostliny. Díky tomu jsou extrémně výživná.

Semena jsou skvělým zdrojem vlákniny. Obsahují také zdravé mononenasycené tuky, polynenasycené tuky a mnoho důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Pokud jsou semena konzumována jako součást zdravé výživy, mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, cholesterol a krevní tlak.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou skvělým zdrojem vlákniny a omega-3 tuků, zejména kyseliny alfa-linolenové.

Omega-3 tuky jsou však obsaženy ve vláknitém vnějším obalu semen, které lidé nemohou snadno strávit.
Proto, pokud chcete zvýšit hladinu omega-3, je nejlepší jíst lněná semínka, která byla namleta.

Chia semínka

Chia semínka jsou dobrým zdrojem omega-3 tuků a jsou účinná při snižování hladiny cukru v krvi a snižování rizikových faktorů srdečních chorob.

Konopná semínka

Konopná semínka jsou skvělým zdrojem bílkovin a obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Konopný olej může pomoci snížit příznaky ekzému a jiných chronických zánětlivých stavů.

Sezamová semínka

Sezamová semínka jsou skvělým zdrojem lignanů, které mohou pomoci zlepšit stav pohlavních hormonů pro estrogen. Sezamová semínka mohou také pomoci snížit zánět a oxidační stres.

semena

Dýňová semínka

Dýňová semínka a dýňový olej jsou dobrými zdroji mononenasycených a omega-6 tuků a mohou pomoci zlepšit zdraví srdce a příznaky poruch močení.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka obsahují vysoké hladiny mononenasycených a omega-6 tuků a mohou pomoci snížit zánět a hladinu cholesterolu.

Semena jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, rostlinných bílkovin, vlákniny a antioxidačních polyfenolů.

Kromě toho mohou pomoci snížit riziko některých onemocnění. Zejména lignany v určitých semenech mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a riziko rakoviny.

Semínka se hodí přidat do salátů, jogurtů, ovesných vloček a smoothies a mohou být snadným způsobem, jak přidat zdravé živiny do vašeho jídelníčku.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button