Databáze nemocíKrása

Trápí vás časté zarudnutí v obličeji? Možná máte růžovku

Každý z nás, čas od času zčervená v obličeji, ať už z horka či od slunce nebo z rozpaků. Je to ovšem věc, která brzo pomine, ale u růžovky je tomu jinak. Jedná se o onemocnění, které je spojené s viditelnými příznaky zarudnutí pokožky, které samo od sebe nezmizí.

Růžovka, odborně řečeno rosacea, je chronické kožní onemocnění charakterizované zarudnutím a hrbolky na obličeji. Jde o poměrně časté onemocnění, které postihuje nejčastěji ženy ve středním věku se světlejší pletí. Plno žen se však za svůj obličej stydí a až 2/3 žen se kvůli tomu vyhýbá sociálním kontaktům. Chcete-li se cítit sebevědoměji, je potřeba věnovat své nemoci čas a úsilí.

Růžovka je zánětlivý stav, který má čtyři hlavní podtypy

Zčervenání a zarudnutí obličeje

Mnoho lidí, kteří mají růžovku, se často červenají a rudnou jim tváře. Bývá to spojováno s těmito spouštěči – kořeněná či teplá jídla, červené víno, změny emocí, vzestup nebo pokles teploty a hormonální výkyvy. Existují i přímé faktory – citrusové potraviny, kofein nebo dokonce rajčata. Je to včasná známka toho, že můžete mít růžovku – erythematotelangiectatic rosacea.

Hrbolky a pupínky

Papulopustulární forma růžovky je specifická a projevuje se skvrnami na ústech, nose a na čele. Tváří se podobně jako akné. Obvykle jsou to červené a pevné hrbolky či pupínky plné hnisu. Podráždění je způsobeno zánětem.

Zhrubělá kůže

Kůže na obličeji, zvláště pak kolem nosu může zesílit a ztuhnout. Vyskytuje se hlavně u mužů, definována jako fymatózní růžovka.

Podrážděné oči

Také se nazývá jako oční růžovka. Oči mohou být vodnaté a podlité krví s oteklými víčky. Mezi další symptomy patří pálení, suché oči a bodavé pocity.

Lidé s růžovkou mohou mít jakoukoli kombinaci těchto příznaků a obvykle nejsou přítomné všechny. Fyziologická příčina, proč se tak děje, není zcela jasná. I když zanícené cévy jsou zodpovědné za mnoho dalších projevů. V průběhu času se zarudnutí může stát trvalejším ve středu obličeje.

Jak s ní naložit?

Orální léčba zahrnuje antibiotika, která působí jako protizánětlivé látky na pokožku, podobně jako některé léky na akné. Pro trvalejší řešení zarudnutí je možné laserové ošetření se zaměřením na krevní cévy. Bohužel je růžovka chronického rázu, ale tento stav lze alespoň do jisté míry pozitivně ovlivňovat.

Pokud jste si vědomi, že vám vadí kořeněná jídla, tak je zkrátka a jednoduše, nejezte. Volte kosmetiku čistících prostředků bez mýdla s neutrálním pH a vyhněte se zkoušce všemožných peelingů, krémů a pleťových masek. Použít se dá korektor s obsahem zeleného pigmentu. Pokožku samozřejmě nezbarví do zelena, je jen na takové bázi. Při slunci je dobré aplikovat ochranné opalovací krémy. Diagnostikovat růžovku by měl dermatolog a nastavit optimální úpravu režimu včetně léků na předpis.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button