Přírodní léčba

7 tipů, jak zlepšit funkci jater podle tradiční čínské medicíny

Játra v lidském organismu mají okolo neuvěřitelných 500 funkcí. Nebudeme se zabývat jejich výčtem, proto jenom stručně: zbavují nás všech nečistot, které do těla dostáváme. Čistí krev, ovlivňují hladinu hormonů a cholesterolu.  Jsou hlavním detoxikačním orgánem a jejich obrovskou výhodou je, že pokud již došlo k jejich poškození, mají výbornou schopnost regenerace. Podívejme se na ni pohledem čínské medicíny.

Příznaky poškozených jater

Funkce jater velmi úzce souvisí s funkcí žlučníku. Když si někdo nechá odoperovat žlučník, naloží tím větší zátěž játrům. Nerovnováha jater se žlučníkem v lidském těle se může promítat celou řadou příznaků: skřípáním zubů, bolestmi hlavy, problémy s očima, hlavně s pravým okem, premenstruačním syndromem, záněty prostaty, bolestmi v oblasti kyčlí, potížemi se štítnou žlázou. Typické je také, že se člověk budí mezi jednou a druhou hodinou ráno.

Jak svá játra můžete vrátit do rovnováhy podle principů Tradiční čínské medicíny?

1.     Preferujte potraviny se stoupající energií

Játra povzbudí veškeré potraviny, které vykazují lehce stoupající energii. Co si pod tímto pojmem představit? Energie v lidském těle cestuje, a to z pravé strany nahoru, potom příčným směrem a dolů. Při výběru potravin toto směřování respektujte. Znamená to začít o jídle přemýšlet trochu jinak než dosud. Nesoudit u něho jenom obsah sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů, ale i to, jak potravina celkově působí na lidské tělo.

Může být tvrdá, suchá, tělesné orgány stahovat či naopak uvolňovat.  Studené a mražené potraviny stahují, ovoce a z něj vyrobené šťávy naopak uvolňují. Každá potravina také vykazuje určitou energii. Třeba kořen mrkve. Energetický vliv červené kořenové části směřuje dolů, ale zelená nať zase vzhůru.

2.      Necpěte se před spaním a nepřejídejte se

Nejezte krátce před ulehnutím do postele. Poslední jídlo si dopřejte zhruba 2-3 hodiny před usnutím. Když se najíte později, bráníte tělu v úspěšné očistě během spánku. Dalším důležitým pravidlem je nepřejídat se. Cítíte se sytí? Přestaňte jíst, je to ten správný okamžik, kdy máte potravy tak akorát.

3.     Preferujte celozrnné obiloviny 

Doplňte svůj jídelníček širokou paletou celozrnných obilovin jako je quinoa, proso, hnědá rýže nebo ječmen. Dobrou volbou jsou i nudle z quinoy či těstoviny z hnědé rýže. Celkově jsou pro játra vhodnější potraviny vlhké a měkké než tvrdé a suché.

TIP: Přečtete si také, jak posílit slezinu podle Tradiční čínské medicíny.

4.     Vsaďte na listovou zeleninu a zeleninové šťávy

Velmi pomůže listová zelenina a saláty, obsahují vzestupnou energii. Celkově zvyšujte ve stravě podíl zeleniny na úkor obilovin. Většina z nás jí velké množství obilovin a minimum zeleniny, což je velká chyba. Játra povzbudí i houby, klíčky i čerstvé byliny. Doporučují se fazole mungo. Dále čerstvé zeleninové šťávy z červené řepy, mrkve, jablka znamenají pro játra očistu, a když přikápnete citronovou šťávu, je to výborné. Kvašená zelenina také podporuje funkci jater.

5.     Nezapomínejte na kyselé

Dvakrát až třikrát týdně vsaďte na kyselou chuť, a to kysané zelí, švestku, višeň i další. V jídelníčku by neměl chybět ani citron ve formě čerstvé šťávy. Pokud vám kyselé právě teď moc nechutná, nebraňte se mu. Je to naopak známka toho, že ho potřebujete.

6.     Vynechte smažené a pečené pokrmy

Podstatné jsou i způsoby přípravy jídla. Úplně zapomeňte na smažené a pečené pokrmy. Nejideálnější jsou syrové pokrmy, lisované, odšťavňované nebo také nakládané. U tepelné přípravy dejte přednost vaření v páře, dušení nebo blanšírování. Polévky se spoustou zeleniny jsou výbornou volbou.

7.     Zařaďte doplňky stravy

S regenerací jaterní tkáně rovněž významně pomáhají některé medicinální houby a extrakty z nich. Polysacharidy a triterpenoidy z reishi, čili lesklokorky lesklé uleví játrům poškozeným toxiny. Chránit játra dokážou také výtažky z hub shiitake a maitake.

Podobně působí i kurkumin obsažený v koření zvaném kurkuma. Ostropestřec mariánský obsahuje flavonoidy, silymarin a silybin, sloučeniny, které specificky kladně působí na játra. Osvědčuje se i extrakt citrusového ovoce bergamotu

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay, Bigstock

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button