Fytoterapie vás naučí léčit tělo bylinami
Existuje mnoho důkazů, že bylinky byly již od pradávna používány jako léčebné metody na mnoho jednodušších i závažnějších onemocnění a již tenkrát se svými výsledky slavily úspěchy. A právě této bylinné léčbě se říká fytoterapie. Jako doložení existence a užívání bylinek nám slouží dokonce i archeologické nálezy z prehistorických sídel neandrtálců. Z nichž vyplynulo na povrch, že tenkrát se využíval k různé léčbě řebříček obecný či proskurník lékařský – a to již pře 60-ti tisíci lety.
Ale jak na to tenkrát lidé přišli, že bylinky dokážou léčit?
Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že si všímali zvířat, jež instinktivně používala bylinky při různých bolestech, kterými trpěla. Například rostliny, které silně voněly, si lidé vtírali do kůže, aby byli ochráněni proti malým škůdcům či hmyzem. Stejně tak je užívali k uvolnění od různých zdravotních problémů či jen na provonění svých provizorních obydlí.
Výsledky bylinné léčby se předávaly celosvětově a obyvatelé všech kontinentů se začali shodovat na jejich výsledcích při léčbě. Například všude se používají maliny či borůvky jako přírodní lék proti průjmu. Tehdejší obyvatelé Asie a Ameriky zjistili, že andělika lékařská je nejlepší na léčbu cest dýchacích a stejně tak máta se používá ve všech koutech světa jako podpora trávicího systému.
Význam bylinek
Největší význam pro dnešní léčebné bylinné metody měly první herbáře, rozvoj obchodu s kořením, bádání šamanů či počátky homeopatie. Bylinek jsou opravdu tisíce a jejich využití je různorodé. Stejně tak se dají kombinovat a spojovat jejich léčebné účinky. Všichni víme například o blahodárných účincích meduňky na spánek či levandule na relaxaci a uklidnění. Stejně tak často užíváme jitrocelový sirup na kašel nebo šípkový čaj na nachlazení – nicméně, tohle je jen pár bylinných účinků z mnoha, které bylinky dokážou.
Fytoterapie se používá i u dlouhodobějších a závažnějších onemocnění, než je jenom pokašlávání či nespavost. Často se používá jako doplňková léčba například i u takových nemocích, jako je rakovina a výrazně tím snižuje dávkování farmak. I při léčbě této nemoci sklízí fytoterapie velkého úspěchu. Bylinky sice pracují pomaleji, než ostatní konvenční léky, nicméně, jsou účinné a naprosto přírodní.
Všeobecné využití bylinek
Tyhle léčivé rostlinky užíváme v mnoha formách. Můžeme z nich připravit například nálev, odvar, různé masti, tinktury, koupele, kapsle, obklady a podobně. Vždy bychom si měli dávat pozor na vhodnost kombinace určitých bylin – při nesprávném smíchání se z nich může stát dokonce jedovatá látka. Bylinky jsou také velice ošemetná záležitost pro těhotné a kojící ženy – ty by měly vždy jejich konzumaci řešit se svým lékařem.
Léčebné metody
Fytoterapie se za tu dlouhou dobu stala součástí mnoha léčebných metod a různých směrů. Například v aromaterapii, homeopatii či moderní medicíně.
A jaké bylinky využíváte pro zachování svého zdraví vy?
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos