Zdraví

Neštovice v těhotenství

Plané neštovice u těhotných žen představují vždy velké zdravotní riziko jak pro matku, tak pro dítě! Proto se ženám, které v dětství neštovice neprodělaly, doporučuje před otěhotněním očkování proti viru varicella. Ženám, jež v dětství tuto nemoc prodělaly, opětovné nakažení již nehrozí. Pokud se neočkovaná žena v průběhu těhotenství setká s nákazou planých neštovic, může se ještě chránit podáním hyperimunního imunoglobulinu.

Průběh onemocnění u těhotných žen bývá často těžší a může vést ke komplikacím, jako je například zápal plic. Stejně tak představuje riziko pro zdraví, a dokonce i život vašeho nenarozeného dítěte, protože virus prostupuje placentou a může infikovat plod. Velice důležité je v těchto případech stádium těhotenství, ve kterém k nákaze planými neštovicemi došlo.

Neštovice v jednotlivých stádiích těhotenství

Závažnost průběhu onemocnění závisí na přesné době onemocnění matky a na zralosti plodu. V 17 procentech případů přichází dítě na svět bez možnosti obrany proti infekci, takže je ohroženo závažným průběhem onemocnění. Může dojít k poškození vnitřních orgánů; až u 40% infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh. Neštovice u novorozence, stejně jako těžký průběh onemocnění u těhotné ženy jsou vždy důvodem k hospitalizaci.

1. trimestr (1. až 3. měsíc těhotenství)

– riziko vážného poškození zdraví plodu, avšak malá pravděpodobnost nákazy. Může dojít k:

  • postižení končetin
  • poškození zraku
  • postižení funkce mozku vedoucímu k opožděnému vývoji (tzv. syndrom vrozené varicelly)

2. trimestr

Dítě získá od matky protilátky a infekce se u něj projeví jen velmi málo, nebo vůbec.

3. trimestr (poslední 3 měsíce těhotenství)

Nejvyšší riziko zdravotních komplikací pro matku.

5 dnů před porodem až dva dny po porodu

Vysoké riziko pro dítě! V těle matky se nestihly vytvořit protilátky, které by mohly být předány dítěti.

Neštovice u kojence

Matka, která prodělala v dětství neštovice, poskytne svému dítěti v průběhu těhotenství dostatečné množství protilátek, které by ho měly ochránit před nákazou planými neštovicemi v prvních třech měsících života. Přísun protilátek je zároveň podporován mateřským mlékem, tedy kojením, proto se neštovice u malých dětí v průběhu kojení většinou nevyskytují. Avšak existují samozřejmě také výjimky. V případě nákazy kojenců však bývá průběh onemocnění ve většině případů lehký a bezproblémový. 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Já jsem prodělala neštovice v 5 měs. těhotenství, přestože jsem jako dítě „prý“ 5 pupínků již měla a tudíž i záznam, že jsem neštovice prodělala. Bohužel jsem je chytla, naštěstí však v dobrém období těhotenství, kdy se s nimi tělo vypořádalo bez jakýchkoli vedlejších příznaků (až na to, že jsem je měla i na ploskách nohou, na rodidlech i v uších). Nejhorší je prý dostat je na začátku těhotenství, kdy může být ohrožen vývoj plodu a dále pak těsně před porodem je to nebezpečné pro plod.

  2. Dobry den,mam dotaz.vcera si moje 3leta dcera hrala na trampoline s malymi nakazenymi dvojcaty.pocitam ze to dostane.Ale v ten den pote,jsem se sesla s mym kamaradem(25),ktery jeste nestovice nemel,na malou vubec nesahal.Ma tehotnou sestru,se kterou je porad ve styku.Doufam ze neni velke riziko nakazeni.?

  3. Můj čtyřletý syn donesl domů ze školky neštovice v tu nejnevhodnější dobu, kdy jsme doma měli třítýdení mimčo, doktorka mě ujišťovala, že plně kojené dítě je dostat nemůže, no a co čert nechtěl, dnes nám v šesti týdnech potvrdili neštovice u kojence. Je to masakr, protože prý si ani v tuto dobu nevytvoří protilátky a dál ho budou neštovice ohrožovat, dokud si je znovu neprodělá, ale aspoň tak po prvním roce, kdy si to prý tělo už bude pamatovat.

  4. Mám dotaz , je my 15 let a mám neštovice už je dostala i má mladší sestra .. ale máme doma jěšte jednu sestru která je těhotná jak velká je pravděpodobnost že to muže také dostat ?

  5. Dobrý den chtěla jsem se zeptat je mi 20 jsem ve 2 měsíci a bohužel jsem chytla neštovice (nikdy předtím jsem je neměla ) jake je riziko ze to ublíží mimcu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button