PrevenceVitamínyZdraví

Jak prožívají vánoční svátky senioři? Mohou být osamocení a frustrovaní

Vánoční svátky jsou obecně vnímány jako šťastné období roku, ale pro někoho z nás, mohou být současně i stresující. Týká se to zejména našich nejstarších členů rodiny, tedy babiček a dědečků, mnohdy i s předponou – pra.

Naštěstí vám přinášíme tento speciál, jak prožít Vánoce a svátky v klidu a pohodě celá rodina!

Návštěva blízkých a společně strávený čas

Senioři jsou velmi ohroženou skupinou. Cítí se hodně často sami a někdy se rádi izolují. Pozvěte na svátky babičku nebo dědečka, pokud žijí oba, tak v páru. Bude to pro vás fajn zpestření. Nemusíte se navíc držet jen doma, je úžasné se projít po městě nebo vesnici, kde na vás na každém kroku září vánoční osvětlení.

Nevynechejte ani návštěvu kostela nebo kapličky, záleží, co máte v dané lokalitě k dispozici. Staří lidé lpí na tradicích, tak si vezměte svíčku a zapalte ji v těchto posvátných prostorech. Společně zavzpomínejte na staré dobré časy, na lidi, kteří již nejsou mezi vámi. Večer si prohlédněte staré fotografie a zasmějte se dřívějším dobám.

Pečujte o jejich imunitní systém

Je pravda, že babička nebo dědeček vám sice budou tvrdit, že jejich medicína je ta nejlepší, ale…je to jen na vás, jak je přesvědčit o vhodnosti ochrany před škodlivými nemocemi.

Ona i obyčejná viróza, dokáže oslabit organismus. Důležitá je zdravá strava, zůstat aktivní, ale současně umět i odpočívat. O slovo se hlásí doplnění jídelníčku o vitamíny, minerály, antioxidanty a další tělu prospěšné látky.

Jak zvládat stres?

Starší jedinci snadněji podlehnou stresu. A být čas od času ve stresu je celkem normální, ale nesmí se to stát pravidlem. Chronický stres vede ke zhoršení celkového zdraví, ale také ke vzniku nemoci.

Někoho bolí čelist a zuby, jinému začnou vypadávat vlasy, někdo trpí nespavostí a nadýmáním žaludku. Projevy jsou různé, a tak bychom je u našich blízkých, neměli brát na lehkou váhu.

Pokud možno se snažte o to, aby Vánoce byly, co možná nejvíce stejné, jako v předešlých letech. Staří lidé nejsou již tak pružní se přizpůsobovat změnám. Chtějí se obklopovat vším, co znají a chtějí mít věci pod kontrolou.

Jste ve špatné finanční situaci?

Nekupujte stejný počet dárků jako loni, klidně nějaké dárky i vyrobte sami. Přes svátky se snažte dělat to, co vás naplňuje i ve všední dny. Ať je to čtení, pletení nebo procházky, vždy vám to vrátí energii. Také dostatečně spěte, nenechte se strhnout vzrušením kolem Vánoc.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button