PrevenceRady a tipyZdraví

7 tipů, jak udržovat v kondici srdce a cévy. Některé můžete vykonávat každý den

Právě srdeční choroby jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí u nás, přitom preventivní péče o zdraví srdce a cév nemusí být nijak složitá. I když některé faktory, jakými je například věk či genetické predispozice prostě nezměníte, existují faktory, které ovlivnit můžete. Jedná se především o zdravý životní styl, který preventivně chrání zdraví srdce i cév. Na co si tedy dávat pozor a myslet při prevenci onemocnění srdce a cév.

Rizikové faktory

Zbystřit by měly především osoby, které jsou vystaveni některému z rizikových faktorů, a to zvýšenému krevnímu tlaku, zvýšené hladině krevních tuků (triglyceridů a LDL cholesterolu), lidé trpící obezitou či cukrovkou II. typu, osoby, které kouří či nadměrně požívají alkohol, u kterých by se mohla rozvíjet genetická dispozice (v rodině se vyskytl infarkt, mozková příhoda) a rizikové je také období po přechodu u žen.

Dostatek pohybu

I mnoho studií již prokázalo, že pohyb je zdravý, a to právě pro kardiovaskulární systém. Sedavý životní styl, časté sledování televize a nedostatek pohybu vedou ke zvýšenému riziku vzniku onemocnění srdce až o 15 %. Dopřávejte si proto pravidelně aerobní aktivitu, která trvá alespoň! 30 minut denně. Pravidelný pohyb vám nejen zlepší náladu, ale zlepšíte srdeční kondici, snížíte krevní tlak a udržujete si ideální váhu.

Pryč se zlozvyky

Ke vzniku onemocnění srdce a cév přispívá také mnoho zlozvyků. Zapomeňte na kouření cigaret a nadměrné pití alkoholu. Kouření je spojeno s řadou zdravotních komplikací, ať už máme na mysli rakovinu či mrtvici, popřípadě onemocnění srdce. I bez rizikových faktorů zvyšuje kouření riziko onemocnění srdce dvakrát až čtyřikrát. A to už stojí za uvážení.

Pozor na váhu

Váhové výkyvy představují pro srdce velkou zátěž. Právě onemocnění srdce totiž bývá u obézních pacientů často příčinou úmrtí. Problémem však může být také anorexie. Ideální tělesná váha zajišťuje správné proudění krve v cévách a chrání před zbytečným namáháním srdce.

Zdravé jídlo

Nezapomínejte, že zdravé jídlo rovná se zdravé srdce. Pozor byste si měli dát především na potraviny ovlivňující hladinu cholesterolu. Ideální jsou potraviny s vysokým obsahem živin, ale nižší hodnotou kalorií. Snažte se konzumovat zdravé tuky a vyhnout se trans tukům. Ty obsahují především průmyslově vyráběné tuky, které jsou obsaženy v pečených výrobcích, margarínech, smažených jídlech, polotovarech, dezertech apod. Dejte přednost dostatečnému přísunu vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny.

Nezahrávejte si s vysokým krevním tlakem

Pravdou je, že zvýšený krevní tlak nijak nebolí a mnohdy se fyzicky ihned neprojeví. V žádném případě byste však vysoký krevní tlak neměli podceňovat a v ideálním případě byste si jej měli nechávat pravidelně kontrolovat. Měření krevního tlaku nebolí, je rychlé a efektivní. Zvláště osoby s rizikovými faktory by měly dbát na pravidelné měření krevního tlaku. Vysoký krevní tlak se dá samozřejmě léčit, je však nutné jej nepodceňovat.

Dostatek relaxace

Svou roli v prevenci onemocnění srdce hraje také dostatek odpočinku a spánku. K nedostatku odpočinku se totiž mnohdy pojí stres, napětí, které velmi zatěžují srdce. Dopřejte si proto pravidelnou dávku odpočinku, aktivního i toho pasivního a 7-9 hodin kvalitního spánku za den.

Nepodceňte cukrovku

Pozor byste si měli dávat také na cukrovku a nepodceňovat toto zákeřné onemocnění. Dobře zaléčená cukrovka je totiž klíčovou pro zdraví srdce, ale i pro celkové zdraví organismu. Právě cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak a cholesterol spolu souvisí. Nepodceňujte proto ani toto onemocnění, které se zdá být zpočátku třeba jen mírně obtěžující.

Zdroj obrázku: flickr.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button