PrevenceZdraví

Přírodní afrodiziakum? Vyzkoušejte škornici, která má vliv na libido a zdraví kostí

Slyšeli jste již někdy o škornici? Rostlině, která má zvláštní účinky na libido a bývá někdy označována jako afrodiziakum? Pokud ne, seznamte se dnes se škornicí, která se vyskytuje v celém mírném pásu a též v České republice. Škornice je využívána jako okrasná rostlina, ale má své místo také v léčitelství.

Škornice

Vytrvalá bylina, která má stále zelené či opadavé listy, to je škornice. Květenství škornice je velmi originální a skládá se z různého počtu květů, které jsou sestaveny do hroznů. Plodem je tobolka, obsahující semena. Hojně se škornice vyskytuje zvláště v Japonsku, Číně a oblasti Balkánu. Škornice bývá často pěstována, šlechtěna, aby byly její květy velké. Právě v tradiční čínské medicíně se používají k léčbě listy škornice, které jsou bohaté na flavonoidy a používají se k léčbě revmatismu či potence. Škornice má příznivý vliv při léčbě osteoporózy, oparů a chronickém onemocnění ledvin.

Účinky škornice:

  • zvyšuje produkci testosteronu
  • zvyšuje hladinu estrogenu, zvláště u žen po menopauze
  • zvyšuje libido
  • zvyšuje krevní oběh
  • pomáhá léčit impotenci (erektilní dysfunkci)
  • normalizuje hladinu kortizolu
  • pomáhá zvýšit svalovou hmotu
  • prevence ztráty kostní hmoty

Přírodní afrodiziakum

Škornice je schopná normalizovat hladiny kortizolu a snižuje některé negativní účinky stresu na váš organismus, které mohou zahrnovat snížení pohlavní frekvence, duševní únavu, problémy s hormonální rovnováhou či sexuální výkonností. Tím, že pomáhá normalizovat hladinu estrogenu a testosteronu v těle, je užitečná pro boj s nedostatkem energie, nedobrovolnou ejakulací apod. Ikariin, který škornice obsahuje, je látka, která pomáhá zvyšovat průtok krve a má protizánětlivé vlastnosti. Léčí erektilní dysfunkce, jelikož podporuje průtok v krevních cévách. Tato látka také přirozeně zastupuje testosteron, jelikož jeho vlastnosti nahrazuje a pomáhá zvýšit sexuální touhu a prožitek ze sexu.

Vyvažuje hormony před i po menopauze

Vzhledem k tomu, že prenylflavonoidy působí jako fytoestrogeny, bylo v některých studiích prokázáno, že pomáhají zvyšovat hladiny estrogenů a snižují příznaky menopauzy u žen. Škornice obsahuje mnoho různých prenylflavonoidních sloučenin, které jsou spojeny se sníženými příznaky menopauzy, jako je nízké libido a ztráta kostní hmoty, přičemž nejsilnější je ikariin.

Zvyšuje svalovou hmotu

Některé studie prokázaly, že látka ikariin má pozitivní vliv na tvorbu svalů. Pomáhá tělu vstřebávat bílkoviny, které buňkám umožňují růst a přispívají k silným svalovým tkáním. Proto je škornice vhodná i pro sportovce a všechny, kteří chtějí obnovit svalovou hmotu ve svém těle. Ikariin bývá také častou složkou v doplňcích stravy.

Zlepší zdraví kostí

Výzkum provedený katedrou chemie a biotechnologie na univerzitě v Tokiu objevil důkazy o tom, že škornice má pozitivní vliv na obnovení hustoty kostí, a proto pomáhá zabránit příznakům spojeným s osteoporózou, jako jsou nadměrné zlomeniny či snížená hustota kostí.

Jak škornici užívat?

Škornici můžete pěstovat na své zahradě, hodí se do skalek i jako podrost pod stromy. Dělením si můžete škornici množit.

A jak se škornice užívá? Připravit si můžete odvar, který si vytvoříte z nasušené natě. Stačí 5-10 g sušené natě přelít 50 ml horké vody a nechat několik minut odstát.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button