Zdraví

Pozor! Dětský pudr způsobuje rakovinu! Miliony lidí ho používají a neví o tom!

Prášek talcum neboli mastek. Zdá se vám tento prášek nevinný? Ale věděli jste, že vědci nás od 60. let varují před možnými riziky?

Prášek talcum je minerální výrobek používaný v dětském prášku a mnoha dalších kosmetických přípravcích. Ačkoli publikované studie o zdravotním stavu ukazují na vazbu mezi užíváním mastku a rakoviny vaječníků, milióny mužů a žen ho stále používají k absorbování vlhkosti a podpoře svěžesti. Ve skutečnosti je to stále populární prevence proti vyrážce, proti vyrážce používané u kojenců a malých dětí.

Společnost Johnson & Johnson vyplatila více než 700 milionů dolarů z případů soudních sporů souvisejících s práškovým talkem / rakovinou vaječníků v roce 2016 a 2017! Přesto lidé nadále používají výrobky obsahující mastek na sebe a na své děti. Možná, že nejsou přesvědčeni o možných zdravotních rizicích prášku z mastence, i když mnoho studií a zpráv jasně poukazuje na jeho nebezpečí!

Dřívější zprávy jasně ukázaly, že byste nikdy neměli užívat dětský prášek nebo výrobky obsahující mastek na pokožku! A dokonce i vdechnutí těchto výrobků může být problematické.

Dobrou zprávou je, že existuje mnoho přírodních alternativ pro prášek talku, které jsou zcela bezpečné a stejně účinné.

Jaké je použití dětského prášku?

Dětský prášek se běžně používá k absorbování vlhkosti a snížení pocení. Při aplikaci na kůži může pomoci zabránit vyrážkám a jiným podrážděním pokožky, jako je odření. Mnoho žen aplikuje dětský prášek na jejich perineum nebo spodní prádlo, aby oblast byla svěží a suchá.

Prášek talku je také běžně přidáván do make-upových produktů, jako základ a aby kosmetický prášek zajistil hladký vzhled.

Rodiče ho běžně používají u svých kojenců a malých dětí, aby zabránili bakteriálnímu nadměrnému růstu, kvasinkám a vyrážce z plenky.

1. Rakovina vaječníků

Podle Americké společnosti pro léčbu rakoviny mnoho studií u žen zkoumalo spojení talku s rakovinou vaječníků. Když žena použije dětský prášek nebo jakýkoli výrobek obsahující mastek v genitální oblasti, částice prášku mohou cestovat skrz vagínu, do dělohy a vejcovodů a do vaječníků. Což se samozřejmě děje i u malých děvčátek-kojenců, kterým zasypaváme opruzeniny.

První studie naznačující spojení talku a rakoviny vaječníků vyšla v roce 1971, kdy se částice talku objevily v lidských nádorech vaječníků a dělohy. Pak v roce 1982 studie spojila použití genitálního talku s rakovinou vaječníků. Od té doby desítky studií naznačují silnou vazbu.

2. Plicní onemocnění

Vdechnutí velmi malých částic, které tvoří prášek mastek, může vést k podráždění plic a dýchacích potíží. Nepřetržité aplikace nebo vystavení prášku mastku může negativně ovlivnit kojence, děti, dospívající a dospělé. I prášek bez mastnoty bez azbestu může při požití nebo vdechování způsobit podráždění a zánět dýchacího systému.

3. Respirační stavy u kojenců a dětí

Existuje mnoho zpráv o kojencích a předškolních dětech, u kterých se projevili nepříznivé účinky práškového mastence. Zprávy o kontrolách toxikologických orgánů ukazují, že při výměně dětské pleny nebo při výměně oděvu dochází k výskytu nehod. Když děti vdechnou drobné částice dětského prášku, může to vyvolat suché sliznice a ovlivnit schopnost dýchání. Pokud dojde k vdechnutí dostatečného množství prášku v jednom okamžiku nebo v průběhu času, může dojít k vážnému poškození plic.

Případová zpráva zveřejněná v BMJ popisuje dítě ve věku 12 týdnů, které náhodou vdechovalo a pohltilo dětský prášek, který se náhodně rozléval na tváři během výměny plenky. Okamžitě zakašlal a dusil se práškem, pak zvracel a odmítl jíst. O čtyři hodiny později byl přijat do nemocnice s těžkými respiračními potížemi. Třicet minut po přijetí do nemocnice se jeho stav zhoršil a vstoupil do zástavy dýchání. Poté, co byla jeho dýchání zajištěno, zvrátil bílou látku obsahující talku.

Kde se Talcum prášek skrývá?

Mastek není přítomen pouze v dětském pudru, ve skutečnosti se skrývá ve výrobcích, které denně užívá mnoho lidí. Zde je seznam produktů, které obvykle obsahují mastek:

Pěny do koupele

Sprchové výrobky

Mýdla

Tělová mléka

Výrobky pro ženskou hygienu

Pudry

Make-up

Oční stíny

Rtěnka

Masky na obličej

Zubní pasta

Deodoranty

Než si koupíte některý z těchto výrobků, vyhledejte na etiketě “talcum powder” nebo “cosmetic talc”.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button