PrevenceZdraví

Bylinné čaje – zdravá alternativa domácích nápojů

Bylinné čaje krásně voní, dobře chutnají, pomáhají pozvednout náladu a mají celou řadu zdravotních výhod. Také jsou skvělou alternativou pro další druhy čajů či kávu a to především v případě, kdy chceme omezit přísun kofeinu.

Není nic lepšího, než si čaj připravit z čerstvě utržených bylinek. Většina z nich se dá velice snadno pěstovat nejen na zahradě, ale i na balkoně nebo okenním parapetu.

Máta peprná

Tuto bylinku není třeba představovat. Můžete pěstovat pouze tento druh, nebo její odrůdy s výraznými příchutěmi (ananasová, citronová). V letním období je mátový čaj skvělým osvěžením. Navíc podporuje trávení a snižuje plynatost. Šálek teplého mátového čaje s medem vypitý před spaním zmírňuje kašel a zajišťuje dobrý spánek.

Meduňka lékařská

Tato bylinka má podobný vzhled jako již výše jmenovaná máta. Má jemně citronovou vůni i chuť.

Meduňkový čaj má uklidňující vliv na nervový systém a je vhodný pro zmírnění úzkosti a neklidu. Bylinka je spojována s pocitem štěstí a je považována za vynikající přírodní prostředek na podrážděnost a hyperaktivitu u dětí.

Vzhledem k tomu, že obsahuje mentol, je užitečná při léčbě zažívacích potíží.

Levandule

Levandulová vůně je používána v aromaterapii pro své relaxační a uklidňující účinky. Levandulový čaj má obdobné účinky. Může být používán i při úzkostných stavech či napětí.

Heřmánek

Čaj z heřmánku má uklidňující účinky a je používán i při nespavosti. Zmírňuje stres a podpoří psychické uvolnění. Má pozitivní vliv na hladké svalstvo trávicího ústrojí a díky tomu jej můžete využít při zažívacích obtížích.

Tymián

Tymiánový čaj je vhodný při žaludečních obtížích – při poruchách trávení či plynatosti. Thymol, látka v něm obsažená, má antimikrobiální vlastnosti a široké spektrum použití. Může být využíván jako podpůrný prostředek k léčbě zánětu hrtanu, průdušek a dýchacích cest. Tymiánový čaj smíchaný s medem pomáhá ulevit od kašle.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button