PrevencePřírodní léčbaRady a tipy

Esenciální olej z nardu pravého efektivně zmírňuje stres, pocity úzkosti a nespavost

Slyšeli jste již o tomto zajímavém esenciálním oleji? Nard pravý u nás není příliš známou rostlinou. Pochází totiž z oblasti Himalájí a k nám se dostává v podobě esenciálního oleje. Ten má své místo v tradiční medicíně a i nám dnes propůjčuje své účinky. Ideální pro přírodní léčbu a prevenci stresu, nespavosti, ale i dalších neduhů, které nás často trápí. Proč mít tedy esenciálního olej z nardu pravého vždy doma?

Nard pravý

Nard pravý (Nardostachys jatamansi) je vytrvalou rostlinnou s drobnými nachovými květy, které jsou na první pohled podobné kozlíku. Pochází z čeledi zimolezovité. Rostlina dorůstá výšky až 1 m a poznáte ji podle zvonkovitých kvítků. Hojně se nardu daří v nadmořské výšce 3000-5000 metrů. Nard pravý roste v Himalájích a připravuje se z něj silně aromatický jantarově zbarvený esenciální olej. Tento olej byl v tradiční medicíně používán již po staletí, ale i jako prostředek během náboženských rituálů, ale používán byl také jako parfém. Nard pravý patří k tradičním rostlinám indické medicíny a ajurvédy. Olej se připravuje z podzemních stonků rostliny.

Zdravotní přínosy

Nard pravý je poměrně vzácnou rostlinou a jeho účinků si dnes můžete užívat také vy prostřednictvím esenciálního oleje. Ten lze zakoupit ve specializovaných obchodech s esenciálními olejíčky nebo na internetu. Nardový esenciální olej se používá jako přírodní lék na nespavost, stres, zažívací obtíže i na podporu slabého imunitního systému a jako ochrana před infekcemi. Jeho účinky jsou harmonizující a působí na zdraví nervového systému (úzkost, nespavost, neklid, deprese apod) a srdečních problémech.

Pokožka

Esenciální olej z nardu pravého má silné antibakteriální účinky, které se hodí především při péči o pokožku. Podporuje léčbu onemocnění kůže a chrání před množením bakterií. Aplikovat ho lze přímo na rány.

Proti zánětu

Jeho účinky jsou samozřejmě protizánětlivé a dokáže preventivně bojovat proti téměř všem druhům zánětů, které mají negativní vliv na systém nervový, trávicí či respirační.

Zdravý spánek

S esenciálním olejem z nardu budete spát jako miminko. Jedná se totiž o přírodní sedativum, které uklidňuje a navozuje příjemné pocity. Díky tomu, že zklidňuje podráždění a tlumí nervové potíže, pomůže kvalitnímu spánku. Dopřejte si pár kapek tohoto oleje do aromalampy před spaním.

Voňavý domov

Díky esenciálnímu oleji z nardu bude váš domov nejen bez bakterií, ale bude také příjemně provoněným. Příjemná vůně nardu totiž uklidňuje nervový systém a vaši mysl. Dá se použít i jako přísada do domácích deodorantů. Jedná se o olej z relaxačními a uklidňujícími účinky.

Stimulace imunitního systému

Nardový esenciální olej má vliv i na imunitní systém. Jelikož uklidňuje organismus a podporuje jeho správné funkce, má vliv i na imunitní systém.

Kardiovaskulární systém

Tento esenciální olej má vliv také na krevní tlak, který přirozeně snižuje. Zvláště osoby, které mají problémy s vysokým krevním tlakem jsou více zatíženi rizikem vzniku srdečních onemocnění. Dlouhodobě vysoký krevní tlak zvyšuje riziko vzniku mrtvice, srdečního infarktu či cukrovky.

Růst vlasů

Možná váš to překvapí, ale olej z nardu je i skvělým prostředkem, který podporuje zdravý růst vlasů. Zpomaluje proces šedivění a udržuje vlasy zdravé a podporuje jejich růst. Přidat můžete esenciální olej do vašich přípravků pro péči o vlasy, připravit si z esenciálního oleje masku na vlasy.

Jak užívat?

Esenciální olej z nardu můžete přidávat do svého difuzéru či aromalampy. Stačí nakapat 3-5 kapek esenciálního oleje. Používat jej však můžete i k přímé inhalaci. Nepoužívejte olej neředěný přímo na pokožku. Přidat můžete esenciální olej do svých kosmetických přípravků či aplikovat zředěný.

Zdroj, https://www.flickr.com/photos/ryanhodnett/40697637700/

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button