Babské radyOstatníRady a tipyZdraví

Je pití mléka na noc dobrý nápad? Poznejte jeho vliv na naše tělo

Pití mléka na noc je jednou z nejčastějších rad pro klidný spánek. Jedná se jen o mýtus nebo mléko před spaním skutečně napomáhá usnout? Je jeho pití před spaním prospěšné nebo představuje nějaká rizika? Noční pití mléka se stalo nadčasovou tradicí nejen v Čechách, ale praktikují to lidé po celém světě. Obvykle se doporučuje sklenice teplého mléka před tím, než ulehnete do postele. Vliv mléka na zdraví a spánek se věnovala už řada studií a podle jejich výsledků přináší mléko řadu výhod.

Jaké jsou výhody nočního pití mléka?

Mléko, spolu s dalšími mléčnými výrobky, se ukazuje jako chvályhodný zdroj tryptofanu, aminokyseliny známé svými vlastnostmi podporujícími spánek. Tryptofan slouží jako prekurzor pro syntézu melatoninu a serotoninu v těle. Melatonin, často označovaný jako „hormon spánku“, zajišťuje, že cyklus spánku a bdění je pod kontrolou a zajišťuje harmonický přechod do klidného spánku. Serotonin na druhé straně funguje jako mnohostranný neurotransmiter, který přispívá nejen k regulaci nálady, ale hraje také klíčovou roli při kontrole chuti k jídlu, modulaci spánku a vnímání bolesti. Tato symfonie molekul spolupracuje na navození pocitu klidu a jemně vás vede ke klidnému nočnímu odpočinku. Účinky tryptofanu se neomezují pouze na regulaci spánku. Vaše játra také využívají aminokyselinu k výrobě niacinu, který je nepostradatelnou složkou komplexu vitamínu B3. Niacin zase pomáhá při energetickém metabolismu a syntéze DNA a pečuje o základní tělesné funkce.

Studie publikovaná v časopise BMC Geriatrics zjistila, že konzumace mléka nebo mléčných výrobků pomáhá nastartovat spánek u starších dospělých. Několik dalších studií také zjistilo pozitivní vliv mléka na spánek. Zatímco popíjení teplého mléka vám může pomoci lépe spát, nemusí být vhodné pro každého. Při zvažování načasování a množství konzumace mléka před spaním je třeba vzít v úvahu faktory, jako je osobní tolerance, stravovací preference a celkový zdravotní stav.

Ovlivňuje pití mléka v noci vaši váhu?

Pít mléko v noci je dobrý nápad, pokud chcete mít klidný spánek. ale nemusí to být tak dobré pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Podle dietologa může pití mléka v noci zpomalit proces trávení a ovlivnit funkci jater. Tento proces ovlivňuje rychlost metabolismu vašeho těla a může vést k ukládání tuku a přibírání na váze. Pravidelná konzumace může také přispět k výraznému zvýšení vašeho denního příjmu kalorií, což může přidat na vaší váze. Pití mléka v noci může dokonce vyvolat uvolňování inzulínu a to kvůli sacharidům přítomným v mléce, což potenciálně narušuje cirkadiánní rytmus vašeho těla. Abyste se vyhnuli jakémukoli problému, klíčem je vytvořit rovnováhu a pít mléko s mírou.

Mléko před spaním je velmi prospěšné

Je mléko škodlivé pro ženy, které zažívají hormonální změny?

Často se ženám doporučuje, aby v noci nepily mléko, pokud pociťují jakékoli hormonální změny. Podle odborníka nejsou mléčné výrobky ženám s hormonálními změnami přísně zakázány. Nadměrná konzumace mléčných výrobků může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi spouštěním růstových faktorů inzulínu, zejména u pacientů s PCOS nebo PCOD. Několik studií zjistilo, že mléko obsahuje malé množství různých hormonů, včetně progesteronu a estrogenu, které by mohly problém zhoršit.

Odborník doporučuje konzumovat mléko a výrobky z něj, aby si tělo užilo jejich nutriční hodnotu, ale měly by se konzumovat s mírou. Spolu s tím se musíte ujistit, že konzumujete dostatek dalších živin, jako jsou bílkoviny a vápník, abyste nezaznamenali žádné nedostatky, i když snížíte příjem mléka.

Co si z toho odnést?

Pít mléko v noci není nakonec tak špatný nápad. Jak se ukázalo, pomáhá vám lépe spát tím, že vyvolává produkci správných hormonů. Využitím síly tryptofanu a jeho následného melatoninu a serotoninu, pití mléka v noci pomáhá podporovat klidný spánek. Pro lidi, kteří se snaží zhubnout, však nemusí být tak dobrý nápad pít mléko v noci, protože může přidat kila navíc. Nadměrné pití mléka také není dobré pro ženy s hormonální nerovnováhou. Takže klíčem je konzumovat mléko v rozumné míře, tedy zhruba v podobě jedné sklenice před spaním. Ať už hledáte útěchu v šálku teplého mléka pro jeho zklidňující účinky, nebo jste ho zařadili do svého jídelníčku kvůli přidání nějaké nutriční hodnoty, tato prastará praxe nabízí nepřeberné množství zdravotních výhod.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button