JídloRady a tipy

Tip: Připravte si zdravou a vyváženou snídani bez obsahu lepku

Snídáte každé ráno celozrnný rohlík se sýrem nebo knackebroty se zeleninou? A už vás tahle snídaně nebaví? Vyzkoušejte si připravit bezlepkovou snídani v podobě smoothie, lívanců či domácí kaše. Prozradíme vám, jak na to, aby byla vaše snídaně zdravá, vyvážená na obsah nutričních látek a navíc chutná. 

Bezlepková snídaně

Snídat bezlepkově je pro váš organismus velmi zdravé. Nezatížíte svůj trávící trakt hned od rána a sami to jistě znáte, že když si hned ráno dopřejete zdravý pokrm, celý den jste již zdravě naladěni. Mnoho osob se vymlouvá, že přece nebude jíst bezlepkové pečivo, kupovat si bezlepkové koláče apod. O tom to však vskutku není. Vyzkoušejte změnu ve svém jídelníčku a připravte si k snídani čerstvé smoothie, které je navíc rychlé, bezlepkové lívance či domácí kaši, která vás zahřeje i v chladnějších dnech.

Jak na vyvážené smoothie?

Velmi záleží na tom, zda chcete „ozdravné“ smoothie například jako pomocníka v boji proti dně – v tom případě si do smoothie přidejte ananas a višně. Pokud chcete smoothie, které podpoří vaše hubnutí, doplňte ho o zázvor, citron či petržel. Základem smoothie může být rostlinné mléko a ovoce. V takovém smoothie by neměly chybět oříšky, semínka, popřípadě arašídové máslo. Místo smoothie si můžete připravit také smoothie bowl, což je vlastně hustší smoothie, které se vlije do misek a ozdobí různými zdravými dobrotami, jako jsou právě chia semínka, lněná, sezamová, nasekané oříšky, sušené ovoce, granola či kousky oříškové čokolády.

Extra smoothie

Dopřejte si do svého smoothie či smoothie bowl extra ingredience, které tento pokrm posunou o stupeň výš. Do smoothie si přisypte acai prášek, jenž dokáže vykouzlit nádherně fialovou barvu. Acai prášek je další superpotravinou, kterou byste měli co nejdříve objevit. Je vyráběn z acai bobulí, jež rostou na palmách v brazilských a peruánských oblastech Amazonie. Acai prášek se dováží až k nám a je nabitý dávku antioxidantů, aminokyselin, vitamínů a minerálů. Oblíbíte si ho díky jeho nádherné barvě. Dopřát do vašeho smoothie si můžete i macu peruánskou, neboli peruánský ženšen. Maca prášek je velmi příznivý vašemu zdraví. Udržuje vitalitu, ovlivňuje reprodukční a sexuální zdraví a je skvělý prostředek proti stresu. Pro zelenou barvu vašeho smoothie vyzkoušejte chlorellu v podobě prášku. Chlorella je bohatá na bílkoviny, minerální látky, vitamíny a pročišťuje váš organismus.

Bezlepkové lívance

Pokud milujete sladké snídaně, zkuste si přípravu bezlepkových lívanců. Jejich základem může být směs různých bezlepkových mouk, například rýžové, pohankové, kaštanové či amarantové. Skvělé a rychlé lívance však vykouzlíte i ze zralých banánů a vajec. Vždy na jeden banán náleží 1-2 vajíčka, záleží na velikosti. Stačí banán rozmačkat, přidat vajíčko a osmahnout na trošce oleje, dozdobit jogurtem a ovocem a máte skvělé lívance na světě, navíc bez obsahu lepku!

Domácí bezlepková kaše

V chladnějších letních dnech oceníte k snídani misku horké bezlepkové kaše, kterou si můžete zakoupit v každé zdravé výživě. Bezlepková kaše je jáhlová, rýžová, kukuřičná, pohanková, čiroková či amarantová. Prodávají se také různé mixy těchto kaší. Stačí ohřát mléko či vodu, připravenou směs vsypat do tekutiny a ještě chvíli kaši povařit. Přidat můžete ovoce a povařit spolu s ní při přípravě či jen dozdobit oříšky, rostlinným sirupem, pufovanou pohankou či ovocem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button