JídloPrevence

Proč je nadměrná hydratace rizikem?

Z médií na nás neustále skáčou informace o pravidelném přísunu tekutin. Je potřeba mít správný přísun, aby nedošlo k dehydrataci organismu, který může přinést mnoho zdravotních problémů. Věděli jste však, že i nadměrný pitný režim může mít neblahý vliv na tělo? Nadměrná hydratace vás může dokonce ohrozit a pohrát si s bolestmi hlavy, únavou a krevním tlakem.

Nežádoucí účinky přílišné hydratace

Dehydratace může s sebou nést řadu nepříjemných zdravotních problémů, ovšem převodnění se prakticky v ničem neliší. Stejně jako u malého příjmu tekutin vás může potkat bolest hlavy, křeče a svalová slabost. Můžete se cítit neklidní a unavení. Také není vyloučeno nechutenství, nevolnost, která může přejít až do zvracení. V extrémních případech může dojít ke ztrátě vědomí a halucinaci.

Za vše může nerovnováha

Otrava vodou je logicky způsobena vysokým příjmem tekutin. To narušuje rovnováhu vašeho organismu, především změnou v zastoupení soli a sodíku. Tyto látky udržují buňky v normě, jejich množství je ohrožen v případě zavodnění. V tomto okamžiku přestávají látky fungovat, díky čemuž buňky tzv. otečou. Tento fakt se může stát neškodným jen do chvíle, kdy se začnou zvětšovat buňky v mozku a způsobovat otok.

Ohrožení ledvin

Ohroženy jsou i vaše ledviny. Ti, kteří trpí jejich zhoršenou funkcí, si musí dávat pozor nejen na dehydrataci, ale i na přílišnou hydrataci. Zdraví jedinci by se převodnění měli obávat proto, že příliš ledviny zatěžují a ohrožují tak své tělo pro zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění.

Ledviny zvládnou každou hodinu odplavit půl litr vody. Takže pokud své tělo během hodiny zaplavíte litrem tekutiny, vaše ledviny budou v šoku. Pouze při obrovské fyzické námaze je možné vypít maximálně litr za hodinu, ale pouze výjimečně.

Kolik je příliš

Na tuto otázku neexistuje obecná odpověď, která by platila pro všechny. Je samozřejmé, že doporučený příjem se odvíjí od každého jedince a závisí na jeho váze, velikost, zdraví, stáří a fyzické aktivitě. Pokud si nejste jisti, nechte si provést celkovou analýzu těla, z jejíchž výsledků byste měli svůj pitný režim zjistit.

Vykonáváte-li během dne nadmíru sportu, nezapomeňte vyrovnávat i hladinu soli a sodíku. Tyto látky bývají v důsledku pocení vyplavovány, a proto může dojít k další nerovnováze.

Nejjednodušším způsobem, jak si udržet správnou hladinu hydratace, je prostě poslouchat své tělo. Samo si řekne, kdy má žízeň. Nejste-li si jistí, Světová zdravotnická organizace doporučuje denně vypít 6–8 sklenic vody. Toto množství by mělo zdravému organismu stačit ke správnému fungování.

Možná se každý děsí dehydratace. Ovšem přemíra vody může ublížit úplně stejně. Hlídejte si proto pravidelný přísun tekutin a zkuste si během dne zjistit, zda své tělo příliš nezatěžujete.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button